Mahmutlu Köyü Akseki Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1

Mahmutlu Köyü Akseki Antalya konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Mahmutlu Köyü Akseki - Mahmutlu Köyü Bilgileri - Mahmutlu Köyü Hakkinda - Mahmutlu Köyü ResimleriMahmutlu, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: AKSEKİ - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 130 km

İlçeye Uzaklığı: 26 km

Rakım: 650 m

Tarihi

Mahmutlu Köyü Akseki yöresinin en eski ve en uğrak köyüdür.Eskiçağdan bu yana yerleşim yeri olan Mahmutlunun diğer adı Bergos-Biros tur.Bu isim latince olup anlamı kaledir,Türkçemizede Burgaz olarak girmiş bir kelimedir.

Türklerin Anadoluya göçleriyle birlikte Bergosun yerli sakinlerinin kaçtıkları anlaşılmaktadır.Bunu Topaz(papaz) tepesi,şahmandar,iskender kayası gibi tarihi mevkilerde bulunan kalıntılardan anlıyoruz,ayrıca gevurini denilen mağradada saklanmış eşyalar bulunmuştur.Burdan anlaşılacağı gibi köyün Rum sakinleri Türklerin gelmeleriyle birlikte eşyalarını Türkler sürüldükten sonra(!) tekrar almak üzere gömmüşler ancak bir daha Bergosa dönememişlerdir.Onlardan yadigar Biros adı,mezarları ve yapı taşları kalmıştır.Buradan kaçan Rumlarında büyük ölçüde civar köylerde Türkleştirildikleri Akseki civarında konuşulan,yıllardır anlatılan bir konudur. Köyün adı daha sonra Mahmutlu olarak değiştirilmiştir.

Coğrafya
Antalya iline 120 km, Akseki ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 120
2000 145

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır,ancak kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz