Mahmutlu Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mahmutlu Köyü - Mahmutlu Köyü vakfıkebir - Mahmutlu Köyü Hakkında - Mahmutlu Köyü Resimleriİlçe : Vakfıkebir

İl : Trabzon

İle uzaklığı : 56

İlçeye uzaklığı : 11

Rakım : 500


Mahmutlu, Trabzon ilinin Vakfıkebir ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazlaca bilgi yoktur köyün eski ismi "AĞAFA" dır.Köyün isminin ilk kurucularından olan Mahmut Ağa dan geldiği sanılmaktadır. Köye ilk yerleşen ailenin Mahmutoğulları diye bilinen aile olması sebebiyle Mahmutlu Köyü adını alması rivayet edilmektedir ve kuvvetle muhtemeldir.

Köy klasik karadeniz köylerini andırmaktadır.Köyde yayla mevsiminde yayla şenliklerine katiılamak hala yaşanan bir gelenektir.Köy de 1960 yıllarda şahsi gayretleri ile gerek köyün gerekse civar köylerdeki çocuklara Din dersi eğitimi veren ve yerel olarak Alimollanın HAVUZ diye anılan rahmetlik büyük alim çok sayıda müftü, din görevlisi ve hafızlar yetiştirmiştir.Günümüzde bu yönde eğitim alan öğrenci sayısı yok denecek kadar azdır.hatta bu yönüyle yetişmiş din adamı yönüyle parmakla gösterilen köyümüz mazisini mumla aramaktadır.

Trabzon iline 56 km, Vakfıkebir ilçesine 11 km uzaklıktadır.Yalıköy (kilida) beldesine 6 km uzaklıtadır.Ulaşım için belirli bir servisi olmamasına rağmen köy sütcüsü ve köyde ikamet eden (Akosun mehmet ali )Memoli taksi 24 saat köye ve diğer çivar köylere hizmet vermektedir.Ayrıca diğer şahıs araçları ile Yalıköy beldesinden ulaşım sağlanmaktadır.Köyün batınsında HAMZALI (AGIRDA)köyü doğusunda ÇAVUŞLU (BENDAR) köyü bulunmakdatır.Köylülerin KARADAĞ yaylasında hırsafa olarak bilinen bölgede ve yerel dilde olarak GAVUR dağı olarak bilinen bölgesinde yaylakları bulunmaktadır .

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün topraklarının az olması esebebiyle oldukça fazla göç vermiştir. Genç nüfus azdır

Köyde, 3 derslikliilköğretim okulu ve lojmanı vardır ancak öğrenci sayısının azlığı nedeniyle taşımalı eğitim 3 araçla Yalıköy ilköğretim okulunda yapılmaktadır. Köyün sağlıklı ve yeterliiçme suyu şebekesi yoktur . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.Mahmutlu,Çavuşlu ve Hamzalı köylerine hizmet veren santral köyde kuruludur. Köyümüzde TRT yayınlarını sağlayan verici istasyonu mevcuttur.Sağlık ocağı yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun bir kısmı beton kaplama olup diğer kısmı stabilizedir. Köy içerisinde hemen hemen bütün mahalle ve evlere ulaşım sağlanmaktadır. köyde elektrik vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu konu Altında Paylaşabilirsiniz