Maltepe Köyü Çayeli Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
maltepe köyü bilgileri - maltepe köyü tanıtım - maltepe köyü resimleriMaltepe, Rize ilinin Çayeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

ESKİ ADI MARANLİ DİR.MARANDAN GELİR.MARAN DERME ÇATMA TAHTA ,AHŞAP BARAKA ANLAMINA GELİR. 1790- 1830 YILARI ARASINDA OSMANLININ YEMEN VE ARABİSTAN ŞAMDAN ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDIĞI İÇİN OSMANLININ AHİ AİLELERİNDEN.BURAYA GEÇİCİ OLARAK YERLEŞMİŞLER RUS SAVAŞI PATLAK VERİNCE BURADA KALICI KONAKLAMIŞLARDIR(AHİ SANATKAR )OSMANLI FET ETİĞİ TOPRAKLARDA KALICI OLABİLMEK İÇİN YENİ GELENLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN AHİ MESLEKLİ AİLELERİ GÖNDERİR YERLEŞMELERİNİ SAĞLARDI BU AİLELERDEN BİRKISMI BURAYA YERLEŞTİ.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Rize iline 23 km, Çayeli ilçesine 5 km uzaklıktadır. BÜYÜKDERENİN BATI KISMININ DÜZLÜĞÜ VE YAMAÇLARINDA KURULU PURÇAM.KİREÇHANE,TEPELER UÇ MAHALESİ VARDIR
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 650
2000 454
1997 414
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. KİVİ,KARA ÜZÜM YETİŞTİRME İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2009) - AHMET GEMİCİ
2003 - AHMET GEMİCİ
1999 - AHMET GEMİCİ
1994 - MUSTAFA MARANGOZ
1989 - MUSTAFA MARANGOZ
1984 - MUSTAFA MARANGOZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz