Manca Köyü Karamanlı Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karamanlı Manca Köyü - Manca Köyü Hakkında - Manca Köyü Tanıtımı - Manca Köyü Resimleri - Harmankaya Köyü
Köy Muhtarı: DURMUŞ ÖZÇOBAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (248) 534 60 99

Cep Telefonu:
0 (535) 598 46 72


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün adı önceden harmankayadır.

Ayrıca Manca bir tür kabak tatlısı ismidir.

Kültür

köyümüzün meşhur yemekleri;köye özgü tarhana çorbası,keşkek,manca yemegi(süzme yogurt, ıspanak,sarımsak,krema ile yapılır)haşhaşlı bulgur ıslaması ve (koyun yogurdu) meşhurdur böğet şenliklerine katılma gibi etkinleri vardır. köyümüz çobanları bu böğete girmektedir. köyümüz çobanları ismail kural aga dayı(bayram şener) süleyman şener memiş ağa köse emmi gibi çobanlarımız böyete girmektedir .köyün tarihi çok eskilere dayanır.deliktaş mağarası. Ak pınar ve Üç pınar tarihi yerlerinden biridir. köyümüzün pehlivanı mancalı baba pehlivan yıldırım agadır.

Coğrafya

Burdur iline 73 km, Karamanlı ilçesine 10 km uzaklıktadır. vede köyümüz çoğrafı konumu ile bütün köylerden üstündür. köyün doğusunda geçen yol kemer ilçesi ve burdur a çıkmaktadır güneybatısından geçen yol antalya korkuteli yoluna çıkmaktadır batı tarafındaki yol ise tefenni,gölhisar,çavdır ilçesi ve fethiye yoluna gitmektedir kuzeydeki yol ise karamanlıya çıkan yoldan ise yeşilova,burdur,denizli yoluna çıkmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 400

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. ve her evde telefon vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz