Mancılık Köyü Seydiler Kastamonu

#1

Mancılık Köyü Seydiler Kastamonu konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Mancılık Köyü Seydiler-Mancılık Köyü Resimleri-Mancılık Köyü Tanıtımıİlçe: SEYDİLER - İl: KASTAMONU


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:39 km


İlçeye Uzaklığı:9 km


Rakım:1000 m


Mancılık, Kastamonu ilinin Seydiler ilçesine bağlı bir köydür.

Mancılık, Şahbat, Kadiroğlu, Hacınazif, Kuytulu olmak üzere 5 mahalleden oluşur. Köy, Seydiler ile Ağlı ilçelerinin tam ortasında olup, Seydiler - Ağlı yolu üzerindeki, Seydiler'e bağlı son köydür. Köyün Kastamonu Merkez'e olan uzaklığı 40 km.dir. Köyün muhtarlığını Ayhan Özkan yapmaktadır. Köyde 80 hane, 200 küsür nüfus, 3 camii, 2 ilköğretim okulu, 1 sağlık ocağı bulunmaktadır. Köyde pancar, mısır, buğday, arpa, fiy, gernik tarımı yapılmaktadır. Köy sınırları içersindeki Gecen mevkii görülmeye değer bir yerdir. Bir tarafı orman, bir tarafı kayalıktır ve kayaların arasında mağaralar vardır. Ortasından Devrekani Çayı geçmektedir. Arabaların giremediği, gürültüsüz, sessiz bir doğa harikasıdır. Kayanın altından çıkan suyun şifalı olduğu söylenmektedir.

Tarihi

Köyün adı Ağlı civarında yapılan bir savaşta kullanılan mancınıkların bu köye yerleştirilmesinden alır. Mancınık düşmana taş ve taş dışına sarılan kumaş parçalarının fırlatılmasına yarayan eski bir savaş aletidir. Bu günkü sütre gerisi top mermisi atan araçların ilkel şeklidir. Köyün ismi bu mancınıkların bu bölgeye kurulmasından alır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kastamonu iline 39 km, Seydiler ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 212
1997 222

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Şimdiye Kadar Görev Yapan Köy Muhtarları


Ayhan Özkan : 2004 - şu ana kadar

Kemal Aslan : 1984 - 2004
Mehmet Atmaca : 1972 - 1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz