Mardin Kızıltepe'den tiyatro dünyasına -MERHABA-

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bize ulaşan maili olduğu gibi paylaşıyoruz. Grup ile iletişime geçmek isteyenler haberin sonundaki adresi kullanabilirler..

------------------------------------------------
Öncelikle Mardin den sıcak bir merhaba...Bizler 2007 Kasım ında birkaç öğretmenin biraraya gelerek oluşturduğu bir tiyatro ekibiyiz. Çalışmaya başladığımız ve yaşadığımız coğrafyada bunun ne kadar meşakatli olacağının bilinciyle başladık bu işe.O günden bu yana da doğrusunu söylemek gerekirse şartlarımız içerisinde yabana atılmayacak işlerde başardık aslında.Önce Yılmaz Erdoğan ın Kadınlık Bizde Kalsın ıyla başladık, Haldun Taner in Kabereleri, Nazım Hikmet in Tanya sı,Ne mutlu Kadınım Diyene!, Anton Çehov ve Dario fo yu buluşturduğumuz oyunumuz...Onun dışında çeşitli etkinliklerimizde yazıp sergilediğimiz nice oyunlar...
Ayrıca 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ekibimiz sayesinde (güneydoğuda bir ilk) Kızıltepeli çocukların katılımıyla festival havasında 2 yıldır kutlanmakta.
Şimdi de önümüzde 19-20-21 ocakta çıkaracağımız Ülker Köksal ın 2 perdelik çocuk oyunu BARIŞ GEZEGENİ var.Bu oyunu sahneleme aşamasında karşılaştığımız en can alıcı sorunlardan biri kostüm ve dekor oldu. Bu konuda batıdaki bağlantı kurduğumuz bazı ekiplerden yardım ve destek istedik. Fakat ihtiyacımız olan desteği maalesef kimseden göremedik. Evet pek bilinen bir ekip değiliz. Fakat güneydoğu için gerçekten pekte alışkın olunlamayan, belkide şimdiye kadar kimsenin elini taşın altına koymadığı bir iş yapıyoruz. Bu yolda da şartları ve şansları bizden daha çok olan gruplardan da destek bekliyoruz. Buralara dair söylenip durulan şeylerin yanında yapılan pek bişey yok aslında.Bu yüzden de sesimiz belki de duyulur diye ulaşabildiğimiz tüm ekiplere kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz.
Umarız yaptıklarımız ve yapacaklarımızla tiyatronun değiştirme gücünü bir kez daha kanıtlarız.
Çok teşekkürler.

Yerel Gündem 21 Tiyatro Kollektifi