Mardin Mezopotamya Rallisi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU BAŞKANI TAHİNCİOĞLU: ''RALLİ 2011'DE SURİYE İLE ORTAK YAPILACAK''Mardin Valisi Hasan Duruer, otomobil sporlarının bölgenin tanıtımına büyük katkısı olduğunu söyledi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Mardin Valiliği işbirliğiyle organize edilen 3. Mardin Mezopotamya Rallisi, tarihi Valilik konağında düzenlenen törenle start aldı.
2007 yılında birincisi yapılan Mardin Mezopotamya Rallisi'nin bu yıl da 3.'sine ev sahipliği yapan Mardin’de yarış severlerin büyük heyecanı ve coşkusu yaşanıyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından ilki 2007 yılında gerçekleştirilen ve bölgede yapılan ilk otomobil sporu aktivitesi olarak büyük yankı uyandıran Mezopotamya Rallisi'nin, 2009 yılının ardından üçüncü kez Güneydoğu Anadolu'nun tarihi merkezi olan Mardin'de gerçekleştirildi.
Yarışmanın Start seremonisi tarihi Valilik Konağında düzenlenen törenle Vali Hasan Duruer, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve 1992 yılı Türkiye ve Avrupa Güzeli Banu Sağnak start verdi.
Törende konuşan Vali Duruer, Mezopotamya Rallisi'nin aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirtti. Otomobil sporlarına karşı gençlerin ve çocukların büyük ilgi göstermesinin sevindirici olduğunu ve Suriye federasyon yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde ise 2011 yılında Suriye ile ortak olarak uluslararası gerçekleştirilmesi planlandığını kaydeden Duruer, şöyle konuştu: “Mezopotamya rallisinin 3’sünü yapıyoruz. Geçen sene ki organizasyonda bende bulunmuştum gerçektende çok başarılı bir organizasyondu. Gerek bölgenin tanıtımı gerek Mardin’in tanıtımına çok büyük bir katkısı oluyor Birde motorlu sporlara karşı çocukların ve gençlerin büyük bir ilgisi var bu ilgiyi daha aktif hala getirmek içinde sporların devamı faydasını görüyoruz. İnşallah gelecek yıl Suriye’de ki etabı da oalcak. Suriye’de yapılması gerçek mezapotamya rallisi manasına da gelecek. Çocuklar ve gençler bizim hedefimizdeki kitle. Onları sporla kültürle ve sanatla tanıştırmak niyetindeyiz ve düşüncesindeyiz. Bunu da yapıyoruz geçen hafta burada tiyatro festivali başlamıştı.Çocuk ve gençlik tiyatro festivali başlamıştı.İnsanlarımızın ilgisi bölgede gerçekten çok fazla “
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu da Mardin'de böyle bir etkinliğin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Amaçlarının otomobil sporunun yanı sıra tarihi Mardin'i de tanıtmak olduğunu belirten Tahincioğlu, “Amaç sporumuzu tanıtmakla beraber tarihi Mardin şehrimizi, ilçe ve köylerimizi Türkiye ye tanıtmaktır. Bu yarış bir zaman sonra uluslar arası yarışa dönüşecektir. Bir çalışma yapılarak gelecek sene Türkiye ile Suriye arasında koşulacak yarış. Böylece Uluslar arası sıfatını taşımış olacaktır. Arzumuzda tabi ki bundan sonra sonu imtihanlar haline geldiği müddetçe Suriye’nin yanında ırak, ve İran’a taşımak böylece dörtlü komşu ülkelerin beraber yapabileceği en güzel sportif bir organize olacak. Biz bugünlerde yapacağımız yarışın tadını çıkararak gelecek seneye hazırlamak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.
Ralliye destek vermek üzere Mardin’ gelen eski Türkiye ve Avrupa güzeli olan Banu Sağnak, Mardin’de ralli yapılıyor olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek hem tarihi hem de sporu bir araya getiren federasyon yetkililerine teşekkür etti. Kendisine gösterilen yoğun ilgi ve Mardin’de olmaktan duyduğu memnuniyet dile getiren Banu Sağnak, “Bölge halkının spora olan ilgisi de çok iyi. Bu kadar bilgi beklemiyordum. Bu rallide favorimi söylemek yanlış olur, çünkü buraya kültür elçisi olarak geldim.”dedi.
Yarışa 2 numarayla bonus parkur racıng adına katılan katılan Özen Özer ve Burak Söğüt ikilisi rallinin çekişmeli geçeceğini belirterek, “Bu tür etknliklerin Türkiye’nin dört bir tarafından yapılıyor olması bu sporlara olan ilgiyi de artıracak. Bu parkur çok zor bir parkur ama yine de heyecanlı geçecek.”dedi.
Konuşmaların ardından 3. Mezopotamya Rallisi start aldı. Toksport pilotu Doğan Ekmekçi ile Copilot Mehmet Gücüm'ün kullandığı araç, kaza nedeniyle yarış dışı kaldı. Ekmekçi ve Gücüm, kazadan yara almadan kurtuldu.
85.65 kilometresi toprak zeminli özel etap olmak üzere toplamda 315.90 kilometreden oluşacak rallinin ilk günü, Çağlar, Mardin, Sancar, Kabala-Bilen etaplarının ikişer kez geçilmesinin ardından servis alanının kurulu olduğu Yay Grand Oteli'nde tamamlandı.

Kaynak: habermardin