Mardin Ovası 2011 yılında suya kavuşuyor

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mardin Ovası 2011 yılında suya kavuşuyor

Arif Altunkaynak
Atatürk Barajı'ndan kanalla Mardin ovasına su getirilmesi projesinin gelecek yıl tamamlanacağı bildirildi.
Mardin Valiliği, Atatürk Barajı suyunu kente getirecek kanal inşaatlarını yerinde görmek için çalışmanın sürdüğü Şanlıurfa'ya, aralarında kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile ilde görev yapan basın çalışanlarının yer aldığı bir heyetle gezi düzenledi.GAP İdaresi Bölge Başkanı Sadrettin Karahocagil ve 15. DSİ Bölge Müdürü Sait Umucu heyet üyelerine Ceylanpınar'da sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Başkan Sadrettin Karahocagil yaptığı konuşmada, sulama kanallarının yapım işinin kendilerine devredildiğini belirterek, ''Kanallar bölümler halinde ihale edildi. Ceylanpınar-Mardin ovalarının sulama kanallarının para sorunu yok. Firmalar çalıştıkça paraları ödeniyor. Bir yılda işin en zor tarafı olan kazı işlemleri tamamlanma aşamasına getirildi. 2011 yılı sonlarında Ceylanpınar ve Mardin ovaları Atatürk Barajı sularıyla buluşturulacak'' dedi.15. DSİ Bölge Müdürü Sait Umucu da sulama kanalının tamamlanmasıyla Mardin ovasındaki 170 bin hektar alanda sulu tarıma geçileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
''Mardin ovasının sulanması için su depolama alanı yapılacak. Bu depo yapılacak alandaki bir köy ve bir mezra sular altında kalacak. 2600 hektar alanda yapılacak yerde 240 milyon metre küp su depolanacak. Su depolama alanı içinde üç höyük ile bir köy ve bir mezra tamamen suyun altında kalacak.Bununla ilgili tapulaştırma veya kamulaştırma çalışmaları yapılacak. Sulama kanalı tamamlandığında Mardin ovası topraklarında 170 bin hektar alanda sulu tarıma geçilecek. Mardin il sınırında bulunan kanalın uzunluğu 26 kilometre olacak. 2011 yılı sonunda bu kanala su bırakılacaktır. Urfa tünellerinden çıkan su 222 kilometre uzunluğundaki iletim kanallarımızdan Derik ve Kızıltepe ile bu ilçelerdeki arazileri sulamak için getirmiş olduğumuz iletim kanalıdır. Şu an iletim kanallarımızın çalışmaları devam ediyor. GAP Eylemi Planı Projesinin en büyük işini kapsayan Mardin-Ceylanpınar hattının 86 kilometresi yapıldı ve işletmeye açıldı. 136 kilometrelik kısmı ise 3 ayrı iş olarak ihale edildi. Çalışmaları sürüyor”.


Gezi sırasında kanalar hakkından basın mensuplarına detaylı bilgi verildi. Kanalları oluşturmak bir kanal yatağının dinamitle patlaması denemesi yapıldı.
Büyük bölümü biten Gap kanallarının 2011 yılının sonunda hizmete girmesi hedefleniyor.
Gap tanıtım gezisine Nusaybin’den Ziraat Odası başkanı Mehmet Ali Doğru ve Nusaybinim.com ile Nusaybin Postası Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Altunkaynak da katıldı. / Nusaybinim.com

Kaynak