Mardin ve İlçelerindeki Elektrik Sorunu Masaya Yatırıldı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mardin ve İlçelerindeki Elektrik Sorunu Masaya Yatırıldı

Mardin’de son zamanlarda sıkça gündemde olan elektrik sorunu Mardin Valiliği’nde Vali Hasan Duruer, Ak Parti Mardin Milletvekilleri, TEİAŞ ve TEDAŞ yetkilileriyle yapılan toplantıyla masaya yatırıldı.

Mardin Valiliği’nde gerçekleşen toplantıya Mardin Valisi Hasan Duruer, Ak Parti Mardin Milletvekilleri Mehmet Halit Demir, Gönül Bekin Şahkulubey, Dr. Cüneyt Yüksel, TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, TEİAŞ Bölge Müdürü Süleyman İlhan, TEDAŞ İşletme Daire Başkanı Nejat Dur, TEDAŞ Diyarbakır Şirket Müdürü Zafer Erkan ve TEDAŞ Mardin il Müdür Vekili ile Şube Müdürleri katıldı.
Yaklaşık iki aydır Mardin Merkez ve ilçelerindeki sorunların çözümü için girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Ak Parti Mardin Milletvekili, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Dr. Cüneyt Yüksel sorunların çözümü için Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin Milletvekilleri, TEİAŞ Genel Müdürü ve TEDAŞ yetkilileri ile toplandıklarını söyledi.
Şu ana kadar yapılanlarla ilgili bilgi veren Milletvekili Yüksel; sorunların başladığı günden itibaren konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve TEİAŞ yetkilileriyle sürekli takip ettiklerini vurguladı. Toplantıya katılan muhtarlara da ayrıntılı bilgi veren Yüksel şu noktaları vurguladı: “Mardin için elektrik sorunu gerçekten her sene ciddi anlamda vatandaşlarımızın mağdur olmasına neden olmaktadır. Konuyla ilgili yaptığımız girişimler ve sıkı takibimiz sonucunda gerek Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığımız gerekse TEİAŞ yetkilileri gerçekten büyük özveride bulundular. Kendilerine memleketim adına, tüm hemşerilerim adına ayrıca teşekkür ediyorum. Ayrıca çalışmaların hızlandırılması için ellerinden geleni yaptılar ve hala yapmaya devam etmektedir. Günlerdir bu konuyla ilgili yaptığımız çalışmaları gerek basınımız aracılığıyla gerekse siz değerli muhtarlarımız aracılığıyla vatandaşlarımıza aktarmaya çalışıyoruz. İlk etapta özellikle sorunun büyük oranda çözülmesine yönelik olarak; elektrik dalgalanmalarının önüne ivedilikle geçmek için yeni trafoların devreye alınmasını sağladık. Ancak sorunların devam etmesi üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanımız Sayın Mehdi Eker’in Mardin ziyaretinde de bulunduğumuz temaslardan sonra TEDAŞ ve TEİAŞ Genel Müdürlük yetkililerini bir araya getirdik. Tabi onlar teknik olarak da değerlendirmelerini sizinle paylaşacaklar. Bizler bu ilin milletvekilleri olarak bu sorunu çözmeye kararlıyız. En kısa sürede bu sorun çözülecek.”
Bilgilendirme toplantısında TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır elektrik sıkıntısıyla ilgili alınan tedbirleri açıkladı.
TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, Tüm trafo merkezlerinde uygulanmak üzere Mardin Trafo Merkezi’nden yapılacak intikaların Dicle EDAŞ Mardin il Müdürlüğü’nce; Kızıltepe ve Dikmen Trafo Merkezlerinde yapılacak intikaların TEİAŞ; arzı vb. durumlarda Dicle EDAŞ Mardin İl Müdürlüğünce önerilecek değişiklik talebinin TEİAŞ tarafından yerine getirileceğini söyledi. Yıldır; “ Çağ – Çağ trafo merkezinin Midyat’tan beslenmesine devam edilmesi; Kızıltepe Trafo Merkezi’nden beslenen Cırcıp hattının açık tutulması, bölgedeki yük artışı talep trendine göre Derik ilçesi Dikmen’de yeni bir indirici merkez kurulması konularında çalışmalara başlandığını vurguladı.
Bölgede yaşanan salınım problemlerinin önüne geçmek için çiftçilerin de alması gereken önlemler hususunda bir çalışma yaptıklarını belirten Yıldır, saha kontrolleri sayesinde de önlemler alacaklarını sözlerine ekledi.
Özellikle Dikmen Trafo Merkezi’nden yük çeken fiderler başta olmak üzere tüm fiderlerin kapasitör durumlarının gözden geçirileceğini vurgulayan Yıldır; Mardin Trafo Merkezi’nden beslenen Akıncı fiderinin bölünmesi için yapılan tesis çalışmasının en geç 15 gün içinde tamamlanarak yeni hattın devreye alınacağını vurguladı.

Kaynak: habermardin