Mardin Yüksel Camii İbadete Açıldı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
HACI FATMA VE MEHMET EDİP YÜKSEL CAMİİ İBADETE AÇILDIMardin’de 2007 yılında yapımına başlanan Hacı Fatma ve Mehmet Edip Yüksel Camii ibadete açıldı. Mardin’de Yenişehir Semtinde Ak parti Mardin milletvekili Cüneyt Yüksel Ailesi tarafından yaptırılan Mehmet edip - Fatma yüksel cami ibadete açılarak ilk teravih namazı kılındı.
Ramazan ayının gelmesiyle beraber ibadete açılan Mehmet Edip - Fatma Yüksel Cami’ne ilk gün Mardinliler akın etti. Teravih namazını hemşerileriyle beraber Kılan Ak Parti Mardin Milletvekili Dr. Cüneyt Yüksel caminin mübarek Ramazan ayından önce ibadete açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Caminin Mardin’e has olan özel taştan yapıldığını belirten Yüksel; Mardin’in tarihsel dönüşümünü gerçekleştirirken yaptırmış oldukları caminin ilin tarihsel doksuna katkı sağlayacağını belirtti. Yüksel; vatandaşlarla beraber kıldığı teravih namazının ardından şöyle konuştu: Bugün burada hemşerilerimle büyük bir mutluluğu daha paylaşıyoruz. 2008 senesinde Sayın Başbakanımızla beraber açmış olduğumuz okuldan sonra bu sefer de Mardin’imize; Mardin’in tarihi dokusuna uygun bir cami kazandırmanın sevincini bütün Mardinlilerle beraber Yüksel ailesi olarak paylaşıyoruz. Camilerin toplumun her kesimini kucaklayan mekânlardır. Cami’ye giren insanların yaşı, cinsi, ırkı ve dilinin önemini kaybeder. Bu aşamadan sonra insanlar Allah'ın huzurundaki durumu ile önem kazanır. Bugün Çok şükür burada her bir noktasının; her ayrıntısının çok ince bir şekilde işlendiği, her bir noktasına, her bir zerresine, el emeği göz nuru dökülen camimizi açtık.
Mardin için hizmetlerinin daha devam edeceğini vurgulayan Yüksel Mardin’in tarihsel dönüşümünü gerçekleştirip; Mardin’i turizm alanında Dünya’nın en önde gelen şehirlerin bir tanesi haline getireceklerini söyledi.
Yüksel Konuşmasını şöyle tamamladı “ Mardin ili için hayırseverlerimizle ilimize okul, hastane, üniversite, cami yapmaları konusunda sürekli görüşüyoruz. Temelinde Allah rızası, hayır duygusu, insan sevgisi ile hareket eden kim olursa olsun; Mardin’e bir çivi çakıyorsa Allah ondan bin kere razı olsun. Çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamak için, gençlerimizin içlerindeki enerjilerini potansiyellerini en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak için, kadınlarımızı sosyal hayatta en üst seviyeye çıkarmak için, Mardinimizi bir Dünya Kenti yapmak için gece gündüz çalıştık; çalışıyoruz ve çalışacağız. Çünkü ben Mardinliyim; Mardin Milletvekiliyim ve her şeyden önce en önemli görevim ilimi hem ulusal bazda hem küresel bazda temsil etmektir. Ben Mardinimin güzel insanlarının; Türkiye’min güzel insanlarının en güzel yaşam standartlarına layık olduğunu düşünüyorum. “
İl müftüsü Mehmet Kızılakaya ise Yüksel ailesine teşekkür ederek “ Türk toplumunda, yardımlaşma ve dayanışma, komşusu açken tok yatmama, inançlarımızdan kaynaklanan güzel hasletlerdendir. Kültürümüzde, adet ve geleneklerimizde ibadethanelerimiz en az okullarımız kadar toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya katkıda bulunan unsurlardandır. 2000 kişiye aynı anda ibadet etme imkânı sağlayacak Hacı Fatma ve Mehmet Edip Yüksel Camii, Mardin taş mimarisinin tüm özelliklerini yansıtacak ve Türkiye’de ender bulunan 18 metre çapındaki kolonsuz kubbesiyle ilimize ayrı bir güzellik katacaktır. Taziye evi, Kur’an Kursu, işyerleri, lojman ve morguyla bu denli büyük kapasiteli bir cami kompleksinin, medeniyetlerin beşiği, bütün din ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı, hoşgörü diyarı Mardin”e kazandırılması ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Bize bu camiyi kazandıran yüksel ailesine teşekkür ediyoruz. Allah onlardan razı olsun.” Dedi

Kaynak: habermardin