Mardin'de Artuklu Medeniyeti Toplantısı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1

Mardin'de Artuklu Medeniyeti Toplantısı konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
MARDİN’DE "ARTUKLU MEDENİYETİ" TOPLANTISIMardin’de Valilik Kültür ve musiki sohbetlerinin 2. dönem etkinlikleri kapsamında Prof Dr. Ara Altun tarafından “ Artuklu Medeniyeti çerçevesinde Mardin’in Türk devri Anıtsal mimarisi” konulu söyleşi düzenlendi.
Tarihi valilik konağında düzenlenen etkinliğe, Mardin Valisi Hasan Duruer, Vali Yarcımsıs Şenol Koca, kurum müdürleri ile davetliler katıldı.
Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın ney dinletisinin arından sunumunu gerçekleştiren Prof Dr. Ara Altun, Mardin’in tarihi üzerine çalışmaların yapıldığını bunun yanında yapılara, kitabelere ve vakfiyelere ilişkin çalışmalarında yapılması gerektiğini söyledi.
Prof.Dr.Altın şöyle konuştu “ Mardin’de yıllar önce geldiğimde 1960’lı yıllarda henüz o kadar beton binalar yoktu. Nadiren bir kaçı vardı. 1974 yılında dünyada mimari miras yılı olarak ilan edildi Unesco tarafından. Ve Avupa’da olduğu gibi bizde de birden bire mimari yapılar gündeme geldi. Mardin birden bire dikkati çeken bir trend haline geldi. Yani herkes Mardin’le ilgilenmeye başladı. Mardin’in tarihi sosyolojisi sokakları, yemekleri ile Mardin büyük ilgi odağı oldu. Şimdi de 2023 yılına bir hazırlık var. Avrupa kültür başkenti arasına girmek için hazırlıklar yapılıyor. Bu kapsamda Mardin’in tarihi üzerine çalışanlar var. Ama yapılara, kitabelere veya vakfiyelere ilişkin çalışma yok. Bunlarla ilgi çalışmalarında yapılması gerektiği kanaatindeyim.”
Sunumun ardından Prof Dr. Ara Altun’a plaket ve çiçek vererek teşekkür eden Mardin Valisi Hasan Duruer, tarihi valilik konağında ilk sohbet toplantınsın gerçeklettirdiklerini valilik konağın bundan sonrada kültür ve sanatla anılacağını söyledi.

Kaynak: habermardin