Mardin'in Kurtuluşu Yerine Mardin'in Onur Günü

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
BAŞKAN AYANOĞLU; “İŞGALE UĞRAMAMIŞ BİR ŞEHRE KURTULUŞ GÜNÜ YAPIYORUZ”Mardin Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısında, her yıl 21 Kasım tarihinde kutlanan Mardin’in Kurtuluş Gününün, “Mardin’in Onur Günü” olarak değiştirilmesini oy birliğiyle kabul etti.
Türk Tarih Kurumu verilerine göre Mardin’in düşman işgaline uğramadığını belirten Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, işgale uğramamış bir şehre kurtuluş günü düzenlemenin anlamsız olduğunu söyledi. Başkan Ayanoğlu, 21 Kasım’ın bundan sonra “Mardin’in Onur Günü” olarak kutlanması ile ilgili belediye meclisinde oy birliğiyle karar aldıklarını söyledi.
Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Belediye Meclisi'nin, her yıl kutlanan ''Mardin'in Kurtuluş Günü''nü, 'Mardin'in Onur Günü'' olarak değiştirilmesi yönündeki kararının ardından, işgal edilmeyen bir ilde kurtuluş günü olmayacağı kanısında olduklarını söyledi.
Ayanoğlu, yaptığı açıklamada, Mardin'in Kurtuluş Günü kutlaması yerine ''Onur Günü'' olarak kutlanmasına dair Belediye Meclis üyeleri tarafından karar alındığını bildirdi.
Cumhuriyet tarihinden beri, özellikle 1919 yılında Mardin'in İngilizler tarafından alınmak istendiği şeklinde ellerinde resmi belgelerin bulunduğunu anlatan Ayanoğlu, o dönemde ayrıca Fransız komutanı Albay Norman'ın, işgal için Mardin'e geldiğini ve şehri işgal etmek istediğini mülki idare ve Mardin eşrafına belirttiğini aktardı.
Mardinlilerin duyarlı ve onurlu olduğunu ifade eden Ayanoğlu, şöyle dedi:
''Bu görüşme sırasında kesinlikle bunu kabul etmeyeceklerini ve canları, malları pahasına, her şeye rağmen vatan toprağını teslim etmeyeceklerini işgalci Albaya iletmişler. O dönemde yaşayan atalarımız, büyük bir cesaretle ve kararlılıkla bu işgale karşı çıkmıştır. Ve sözü edilen işgalci albay 1-2 gece kaldıktan sonra buradaki kararlılığı görmüş ve işgal düşüncesinden vazgeçerek geri dönmüştür. Dolayısıyla, burada Mardin tarihi belgelere göre işgal edilmemiştir. İşgal edilmeyen bir ilde Kurtuluş Günü olmayacak kanısındayız.''
Artuklu Üniversitesi akademisyenleri, Türk Tarih Kurumu ve diğer tarihçilerin de görüşlerini bu belgelere dayandırdığını ve Mardin'in işgal edilmediğine dair fikirlerinin bulunduğunu vurgulayan Ayanoğlu, bu nedenle Mardin Belediye Meclis Üyeleri olarak bunu Mardinlilere kesinlikle yakıştırmadıklarını, günün Kurtuluş Günü değil, olsa olsa Mardin'in Onur Günü olacağı kanısında olduklarını anlattı.
''Değil işgal etmek işgal ismini ağzından çıkarır çıkarmaz Albaya karşı direnildiği için bir onurdur. Bize bırakılan kutsal emanettir'' diyen Ayanoğlu, kutsal emanetin iyi korunması için bugünün ''Mardin'in Onur Günü'' olması gerektiği inancında olduklarını sözlerine ekledi
Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Okutmanı Aysel Fedai belediye meclis üyelerine yönelik yaptığı sunumda; Mardin’in, Mondros Mütarekesi’nin ardından doğrudan işgale uğramadığını belirterek; “Mardin, Mondros Mütarekesi’nin ardından doğrudan işgale uğramamıştı. Ancak Urfa, Antep ve Maraş gibi komşu vilayetlerde meydana gelen olayların Mardin halkını rahatsız etmemesi mümkün değildi. Mardin halkı, yaşanan işgaller karşısında tepkilerini ortaya koymaktan çekinmedikleri gibi İngilizlerin başını çektiği bölgede ayrılıkçı bir hareket başlatma düşüncesine de alet olmadılar. Onlar bu zor günlerde ülkenin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmaktan başka bir şey düşünmüyorlardı.”dedi.
Milli Mücadele döneminde Mardin’in, İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal teşebbüsüne uğradığını söyleyen Fedai; “Mardin ateş açılmasına fırsat vermemiş ve buna istinaden çeşitli tedbirler almıştır. Bu vaziyet bizzat Mardin halkı tarafından ihdas edilmiş ve düşman burada silah istimaline cesaret gösterememiştir. Bu bilgiler doğrultusunda her yıl 21 Kasım Mardin’in Kurtuluşu olarak kutlanılan bu özel günün aslında “Onur Günü” olduğunu görmekteyiz.”dedi.
Belediye meclis üyelerine yönelik yapılan sunumdan sonra Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Okutmanı Aysel Fedai’nin “Milli Mücadele Döneminde Mardin” isimli tezinde belirtildiği üzere Mardin’in herhangi bir düşman işgali ile karşı karşıya kalmadığı ve dolayısıyla kurtulmadığından dolayı Mardin’in Kurtuluşu olarak kutlanmakta olan 21 Kasım gününün “21 Kasım Mardin’in Onur Günü” olarak kutlanmasına üyelerin oybirliğiyle karar verildi

Kaynak: habermardin
 

Son düzenleme: