Mardin'in Onur günü kutlaması bürokratik engellere takıldı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mardin'de 91 yıldan beri 21 Kasım gününde yanlış olarak kutlanan Kurtuluş Gününü belediye meclis kararı ile Onur Günü olarak kutlanmasına bürokratik işlemlerden dolayı yetişemeyince son kez Kurtuluş Günü olarak kutlanmış oldu.Törende bir konuşma yapan Belediye başkan Vekili Behzat Demirkol, Mardin’in kurtuluşu olarak kutlanmakta olan 21 Kasım Gününü, Mardin’in onur günü olarak kutlanmasına belediye meclis üyelerince oy birliğiyle karar verilmesine rağmen resmi ve kanuni prosedürlerin bugüne kadar tamamlanamadığından son olarak 21 Kasım 2010 bugünü de Mardin’in Kurtuluş günü olarak kutlamak zorunda kaldıklarını söyledi.
Mardin Artuklu Üniversitesi tarih bölümü akademisyenlerinin yaptığı araştırmalar sonucunda Mardin’de 91 yıldan beri 21 Kasım günü kutlanan Kurtuluş Günü son kez kutlandı.
91 yıldan beri yanlış bir şekilde kutlanan Kurtuluş Günü yine çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, daha sonra Hükümet Konağı önündeki alanda devam etti.

Mardin son kurtuluş gününü vekillerle kutladı
Törene, Vali Vekili Şenol Koca, Belediye Başkan Vekili Behzat Demirkol, 70. Piyade Tugay Komutanı Vekili Kurmay Albay Mehmet Akgül, Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Yılmaz, Emniyet Müdür Vekili Yakup Polak, Milli Eğitim Müdür Vekili Turan ile çok sayıda davetli katıldı. Törende Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkan vekilleri halkın ve katılanların bayramlarını kutladı.
Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Behzat Demirkol Mardinliler'in kıvrak zekasıyla kentlerini düşmanların eline teslim etmediklerini ifade ederek, Mardin’in yıllardan beri kutlanan Kurtuluş Günü yerine artık onur günü kutlamanın da sevinci içerisinde olduklarını söyledi.
Demirkol, konuşmasında Mardin’in Kurtuluş Günü olarak kutlanan 21 Kasım gününün geçmişten bugüne hangi sıkıntılarla gelindiğinin hatırlandığı bir gün olduğunu dikkat çekerek “Aziz Milletimizin kurtuluş mücadelesinin altında özgürlüğe olan inancımızı bir kez daha anımsatan bir gündür. Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk ilkeleri ve tarih okutmanlarının belediye meclis üyelerine yönelik yaptıkları sunumda Mardin’in Mondros Mütarekesinin ardından doğrudan işgale uğramadığını belirtmişlerdir. Doğrudan işgale uğramamıştı ancak Urfa, Antep ve Maraş gibi komşu vilayetlerde meydana gelen olayların Mardin halkı yaşayan işgaller karşısında tepkilerini ortaya koymaktan çekinmedikleri gibi İngilizlerin başını çektiği bölgede ayrılıkçı hareket başlatama düşüncesine alet olmadılar. Mardinliler bu zor günlerde ülkenin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkarak yurtta sulh cihanda sulh ilkesine sadık kalmışlardır.”dedi.
Yapılan araştırmalarda tarihi kentin, Milli Mücadele döneminde Mardin’in İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal teşebbüsüne uğradığını ancak Mardin ateş açılmasına fırsat vermemiş ve buna istinaden çeşitli tedbirler alındığını hatırlatan Demirkol, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bu vasiyet bizzat Mardin Halkı tarafından ihdas edilmiş ve düşmanlar burada silah istimaline cesaret gösterememişlerdir. Bu bilgiler doğrultusunda her yıl 21 Kasım Mardin’in Kurtuluşu olarak kutlanan özel günün aslında onur günü olduğunu görmekteyiz. Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Mardin Belediye Meclis üyelerine yönelik yapılan sunumdan sonra ve Mili Mücadele Döneminde Mardin isimli tezde de belirtildiği üzere Mardin’in herhangi bir düşman işgali ile karşı karşıya kalmadığı ve dolayısıyla kurtarılamadığından dolayı Mardin’in kurtuluşu olarak kutlanmakta olan 21 Kasım günü, 21 Kasım Mardin’in onur günü olarak kutlanmasına belediye meclis üyelerince oy birliğiyle karar verildi. Ancak resmi ve kanuni prosedürler bugüne kadar tamamlanamadığından son olarak 21 Kasım 2010 bugünü de Mardin’in Kurtuluş günü olarak kutlamaktayız. Mardin Milli Mücadele Günlerinde üzerine düşen görevi yapmış ve gösterdiği kahramanlıkla tarihsel kıymetini bir kat daha artırmıştır.”
Tören daha sonra öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten yazı ve şiirlerin okunması ile devam etti. Törende ayrıca dört ayrı okulun sergilediği halk oyunları gösterisi ise herkesin takdirini topladı.
Törende ayrıca 21 Kasım Kurtuluş Günü anısına organize edilen bin 500 ve 3 bin metre atletizm yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildikten sonra Belediye Başkanı vekili Demirkol, Vali Vekili Koca ve Tugay Komutan Vekili Akgül, valilik makamında son kez tebrikleri kabul etti.
Belediye yetkilileri ayrıca önceki yıllarda düzenlenen kurtuluş resepsiyonun ise bu yıl düzenlenmeyeceğini bildirdiler.


Kaynak: mardinlife.com


 

Son düzenleme: