Mars'taki İkizler 5 Yıldır Görev Başında

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1

Mars'taki İkizler 5 Yıldır Görev Başında konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Mars'taki İkizler 5 Yıldır Görev Başında


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars'a sadece 3 aylığına gönderdiği ikiz tekerlekli robotlar Spirit ve Opportunity, çok yakında görev başında 5. yılını tamamlayacak.

Mars'a 3 Ocak 2004'te indirilen Spirit ve 24 Ocak 2004'te indirilen Opportunity, şimdiye dek 250 binden fazla görüntü gönderdi, her biri 20 km'den fazla yol katetti, dağları tepeleri aştı, kraterlere indi, birçok kez kuma saplandı. İki robot da arızalara rağmen yıllara meydan okudu.

Kızıl Gezegen'in toz fırtınalarında ayakta kalmayı başaran ve Mars'ın daimi yörüngesindeki Mars Odyssey uzay aracı vasıtasıyla 36 GB'den fazla veri gönderen Spirit ve Opportunity'nin enerji seviyesi, güneş panellerinde biriken toz yüzünden her yıl giderek azaldı ve bu da akülerinin yavaş yavaş "ömrünü tamamlamasına" neden oldu.

Geçen kışın özellikle Spirit için çok kötü geçtiğini belirten proje yöneticisi John Callas, Spirit'in akülerinin daha yeni kendine geldiğini ve hassas cihazları ile devrelerini geceleri sıfırın altında 38 dereceye kadar düşen korkunç soğuktan korumaya yetecek güneş enerjisini ancak toplayabildiğini söyledi.

Tüm zorluklara rağmen yeni görevler verilen robotlardan Spirit, tekerleklerindeki önemli tahrik sorununa rağmen 200 metre güneye yönelerek 2006'da gözlemlenen "Home Plate" adlı düzlük bölgeye gidecek ve burada meydana geldiğine inanılan volkanik patlamanın izleriyle ilgili inceleme yapacak.

Opportunity de kısa süre önce terk ettiği "Victoria Krateri"nden kuş uçuşu 12 km uzaklıktaki "Endeavour Krateri"ne ilerleyişini sürdürüyor. Şimdiden 2 km yol kateden Opportunity, güzergahının üzerindeki ilginç oluşumların yüksek çözünürlüklü görüntülerini geçmeye de devam ediyor.