Mary Pickford (Mary Pickford Kimdir? - Mary Pickford Hakkında)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mary Pickford (1893 - 1979)

Mary Pickford, asıl adı Gladys Mary Smith (d. 9 Nisan 1893 - ö. 28 Mayıs 1979), Kanada asıllı ABD'li sinema oyuncusudur. İlk film yıldızlarından biri olmuş, sessiz sinema döneminde Amerika'nın sevgilisi olarak adlandırılmış ve sinema yaşamının doruğunda ABD'nin en ünlü ve en zengin kadınları arasında yer almıştır.
Sahneye ilk kez 5 yaşında Toronto'da çıktı. Sekiz yaşında bir turneye katıldı ve sonraki 10 yıl içinde Broadway’deki çeşitli yapımlarda rol aldı. Griffith'in The Lonely Villa (1909) adlı filminde başrol oynadı. Daha sonra kendini tümüyle sinemaya verdi ve Adolph Zukor'un film şirketi Famous Players Film Company'nin en önemli oyuncularından biri oldu. 1929 yapımı "Coquette" filmindeki "Norma Besant" rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscarını kazandı.
Ssessiz sinema döneminde kadın ve erkek tiplerini, modasını etkileyen oyuncular vardı. Mary Pickford da "masumiyet timsali" etrafına tatlılık ve ışık saçan, iyilik dolu küçük kadın rolleri ile sevilmişti. Buklelerini kestiği zaman onu fetiş haline getirmiş sinema seyircisi uzun zaman devrinin bu olağanüstü oyuncusuna küstü. Bu buklelerin gerisinde yatan masumiyet, yetişkin cinsellikten uzaklık, Pickford'un uzun yıllar "dünyanın sevgilisi" unvanını korumasını sağdı. Pickford giysileri, geniş kenarlı şapkaları, ince titrek bacakları bir dönem masum, iyilik saçan kadın tipine örnek olur. Sonradan Pickford ile evlenen, tarihi serüven filmlerinin baş aktörü Douglas Fairbanks ise bu tipin erkek karşılığıdır.