masalın ilişkileri

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
masalın fabl,öykü ve tekerleme ile arasındaki ilikiler
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Fabl (Türkçe:Küçük öykü, Öykünce) sonunda ders verme amacı güden, güldüren, düşündüren ve genellikle manzum öykülerdir. Genellikle hayvanların ve bitkilerin konuşmasıdır. Fablların kahramanları genellikle havyanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.
Dünyanın en ünlü fabl yazarları Ezop, Jean de La Fontaine ve Beydeba'dır. Ezop'un fablları M.Ö. 300 yılında derlenerek yazıya geçirilmiştir. ABD'li James Thurber ve İngiliz George Orwell çağdaş fabl yazarlarıdır. Fablı ilk olarak yazanlar Hitilerdir. Hititler fablları taş tabletlere yazıp resimliyorlardı.


Masal, sözlü halk hikâyesi. Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren yaşanmamış öykülerdir.
Masallarda yer ve zamana bağlılık yoktur. Masal terimi öncelikle, Külkedisi, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keloğlan gibi ulusal ve uluslararası sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebî yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Genellikle masallar "masal anaları" tarafından kendisini dinlemeye hazır topluluklara anlatılır. Daha sonra derlemeciler tarafından yazıya aktarılır. Türk masalları, dünya edebiyatının baş köşesinde yer alır
 

Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
#3
fabl ve masal arasındaki farklar


Fabllarda öğretici olma , insanoğluna bir ders bir öğüt verme amacı vardır. Olaylar dünyanın gerçeklerine(kahramanlarının hayvan veya bitki oluşu ,kişileştirilmiş olmaları dışında) uyar.

Masallarda öğretici olma gayesi yoktur. Fantastik olaylar birbirini izler.Olaylar arasında mantık ilişkisi olmayabilir. Kahramanların çoğu olağanüstü nitelikler taşır. Sihir, büyü, mucize,cin ,peri, dev gibi gerçekdışı öğeler içerir.


Fabllar kısa anlatılardır. Uzun olay ve kişi betimlemeleri içermez.Tekerleme kullanılmaz. Sonuç bölümünde hikayedeki olayın anadüşüncesini ifade eden yargılar yeralır.Bu özellikler masalda yoktur.

Masallar doğası gereği "mutlu son" ile biter. Fabıllarda trajik, komik,şaşırtıcı son vardır.Zira bu son ders vermek için ,ibret çıkarmak için lazımdır.
Fabllar manzum şekilde de kaleme alınır. Masallarda genellikle düz anlatım vardır.