Maşallah Nedir - Maşallahın Anlamı Manası

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Maşallah Nedir - Maşallah Ne Anlama Gelir - Maşallah Ne Demek Hakkında Bilgi - Maşallahın Anlamı
Arapça bir kelime olan `maşallah`ın aslı, `Allah`ın istediği gibi` anlamına gelen ma-şa-allah`tır. Günlük hayatta `Allah nazardan saklasın`, `Ne güzel` anlamlarına gelen maşallah, hayret ve memnunluk da ifade eder. Hadislerde nazara karşı `maşaallah, barekallah` veya `maşaallah la kuvvete illa billah` denilmesi gerektiği belirtilir.

Anlam: "Ne güzel, Allah nazardan saklasın" anlamlarında beğenme duyguları bildiren bir söz
Örnek Metin: Maşallah! Şu güzelliğe bak, Ruhsar... (A. İlhan)
Anlam: Umulmadık durumlar karşısında şaşkınlık ve sitem belirtmek için söylenen bir söz
Örnek Metin: Baksana... Maşallah üçü de çocukluktan çoktan çıkmışlar! (O. C. Kaygılı)
Anlam: Nazar değmemesi için çocukların üzerine takılan veya çeşitli araç, bina vb. yerlere asılan, üstünde "maşallah" yazılı nazarlık.
Bilgi: isim

maşallah; gerçek hayatta kullandığımız zaman zarfı içersinde,gerçekleşen herhangi bir olumlu veya olumsuz durum karşısında,bu olgunun bizzat tek kuvvet mercii olan allahın kudretiyle meydana geldiğinin,manasıyla aklen bilinerek söylenmesi gereken bir kelime-i nişandır

MAAŞALLAH,'ALLAH'IN YARATICI İRADESİYLE GERÇEKLEŞEN ŞEY'ANLAMINA GELİR.HAYRET MAKAMINDA KULLANILDIĞINDA'BU GÖRDÜĞÜM ŞEY.ANCAK ALLAH'IN YARATICI İRADESİYLE GERÇEKLEŞİR'VURGUSUNU TAŞIR.
İNSANIN ALLAH KARŞISINDA,ALLAH'IN MUHTEŞEM SANATI,ÜSTÜN SİYASETİ,GÖRKEMLİ YARATIŞI,KARŞISINDA ALACAĞI TEK VAZİYET VARDIRAYRANLIK.BU MAKAMA HAYRET MAKAMI ADI VERİLİR.İNSAN ALLAH! A YAKLAŞTIKÇA,O'NUN ESMASININ VARLIKTA YANSIYAN TECELLİLERİNİ DAHA İYİ FARK EDER.BUNUN SONUCUNDADA HAYRETİ ARTAR.
HAYRET ETMEK,FARK ETMEKTİR.İLAHİ SANATIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİLMEYEN FARK ETMEZ.FARK ETMEYEN HAYRETTE ETMEZ.OLAĞAN İÇİNDE GİZLENMİŞ SAYISIZ MUCİZEYİ FARK EDER.FARK ETTİĞİ HER BİR MUCİZE HAYRETİNİ ARTTIRIR.HAYRETİ ARTTIKÇA BASİRETİ VE FERASETİ ARTAR.BASİRETİ ARTTIKÇA HAYRETİ ARTAR.

MAŞAALLAH DEMEK,HZ İBRAHİM'İN YILDIZ,AY VE GÜNEŞ ÜZERİNDEN ONLARIN YARATICISINA ZİHNİ BİR İNTİKALGERÇEKLEŞTİRDİĞİ GİBİ,SANAT ÜZERİNDEN SANATÇIYA,İİL ÜZERİNDEN FAİLE,ESER ÜZERİNDEN MÜESSİRE İNTİKAL ETMEKTİR.ALLAHA EMANET OLUN