Matmazel Noralyanın Koltuğu-Peyami Safa

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
1.ESERİN ÖZETİ

Ferit ince ruhlu bir hariciye memuru ile öğrenimi hassas, sinirli, içki düşkünü bir annenin çocuğudur.Anne veremlidir. Ailenin Ferit’ten büyük iki kızı, Ferit’ten küçük bir kızı olmak üzere üç çocuğu daha vardır. Ferit’in iki ablası, annelerinden kaptıkları hastalık sonucu arka arkaya ölürler. Bu acılara dayanamayan baba, çevresinden kaçar gibi, Avrupa’ya gider. Bu arada verem, Ferit’in küçük kardeşi Nilüfer’e de geçmiştir.Hastalığının daha da ilerlememesi için Nilüfer’i teyzesinin yanına alp annesinden ayırır. Bundan kısa bir süre sonra da veremli annede ölür.Birbirini izleyen bu acı olaylar Ferit’in moralini iyice bozmuştur.Bu yüzden, devam etmekte olduğu tıp fakültesinden ayrılır. Olaylar onda bazı metafizik duygular yaratmıştır; onun için felsefe öğrenimine yönelir.Delikanlının artık dikili bir ağacı, belli bir evi ve hayatta tutunacak bir dalı yoktur.Hem çok sinirli hem de olabildiğince cimri olan teyzesine sığınmayı aklının ucundan bile geçirmez.Kaldı ki bu teyze, isteyerek yanına aldığı Nilüfer’e karşı bile haşin ve kırıcıdır. Kızın her hareketine karışıp onu iyice sıkar olmuştu.Biraz babasının, biraz da karşılaştığı acı olayların ve düzensizliklerin etkisi ile Ferit, din duygusuna karşı iyice uzak kalmıştır.Kalmakta olduğu pansiyonda çeşitli tipler ve kişiler, değişik karakterli insanlar bulunmaktadır.Burada kalmakta olan ailelerden birinin kızı ortalıkta çoğu zaman hemen hemen çırıl çıplak dolaşmakta ilginç ilginç şeyler duyduğunu söylemektedir. Başka bir odada ise romatizmadan adeta kötürümleşmiş biri olan Tosun Bey oturmaktadır.Lise öğretmeni Aziz Bey ve niceleri de başka karakterlerdir.


Ferit burada da bunalımlar, huzursuzluklar ve çeşitli acılar duyar; bunun sonucu olarak sevgilisi Selma ile de kavga edip ayrılır.Sonra bu ayrılığa katlanmanın zor olacağını ve ilerde pişman olacağını anlasa da bir türlü gururuna yedirip ondan özür dilemeye gidemez.

Nilüfer, zaman zaman Ferit’e gelmekte; teyzesinin kendisine yaptığı eziyetlerden ve kötülüklerden yakınmaktadır.Bunlara çok kızan Ferit, bir seferinde, boş bulunup, bu yüzden teyzesini öldürebileceğini ağzından kaçırır.Onun bu konuşmasını ve teyzesinin çok zengin olduğunu aynı pansiyonda kalmakta olan Tosun Bey de duymuştur.

Birkaç gece sonra, ilginç şeyler duyan Zehra birden çığlık çığlığa uyanır; o anda birisinin bıçaklanarak öldürülmekte olduğunu hissettiğini anlatır. Buna pansiyonda, Ferit dahil, kimse inanmaz ama, iki üç saat sonra hanımın bıçakla öldürüldüğü haberi alınır. Bunu yapan kişi aynı zaman da kadının bütün paralarını ve mücevherlerini de çalmıştır.Ertesi gün Ferit’i Tosu Bey odasına çağırıp, bir çekmece içindeki, teyzesinin paralarını teslim eder.Tosun Bey’in yaptığı açıklama da şudur:Kendisi aslında profesyonel bir katildir.Teyzeyi aslında kendisi öldürmüştür.Bu işi Ferit’e acıdığı için yapmıştır ve işte şimdi teyzesinin servetini ona aktarmaktadır.

Çevrenin etki ve izlenimler, üst üste gelen aşırı heyecanlar, trajik olaylar, hele de Nilüfer’in hastalığının artarak hastanelik olması Ferit’i daha çok sarsmış, biraz da bunalıma sokmuştur.Şimdi kendisi de Zehra gibi, birtakım gözle görülmez varlıkları dolaştıklarına, kilitli kapısından bir şeyler söylemek istediklerine, hatta bazen boğazına saldırdıklarına inanmaktadır.Artık son derece vehimli, sinirli, kuşkucu, çekingen ve korkak olmuştur.

Aziz Bey, Ferit’e bütün bunlardan kurtulmak için odada bir ev tutup Nilüfer’le birlikte bir süre dinlenmesini tavsiye eder.Ferit, denileni yapar; bir yıl önce ölmüş olan Matmazel Narolya adlı bir kadının evini kiralar.Ama bu evde geçirdiği ilk gece de kendisi için korku verici olmuştur. Hissettiğine göre o anda bir otlukta oturmaktadır ve karşısında Matmazel Narolya bulunmaktadır.Kadın, durmadan ona bir şeyler anlatır durur.Bu bir uyku hali midir, kabus mudur , Ferit bunu bir türlü tayin edemez. Ertesi gün, Aziz Bey’le birlikte evin her yanını dolaşırken, odalardan birini kilitli olduğunu görür.Hizmetçiye odayı açtırınca şaşkınlık içinde donup kalır: Oda ve odadaki koltuk; bir gece önce gördüğü dekorun aynısıdır.Ferit hizmetçiden, Matmazel Narolya’nın kim olduğunu sorar.Kadının anlattığına göre Matmazel Narolya çok acı çekmiş, çok mutsuz yaşamış, bu yüzden genç yaşında kendisini dine ve tanrıya adamış bir kadındır. Son yıllarda ise hemen hemen hiç odasından çıkmamış , kayıplar dünyasından haberler vermeye başlamıştır. Hizmetçi kadın, bunları anlattıktan sonra Ferit’e Narolya’nın özel defterini de verir. Koltuğu oturup defteri okumaya başlayan Ferit, içinde yeni sezgilerin geliştiğini hisseder. Bu odayı, koltuğu ve defteri benimser ; birkaç gece moral yüzüne olaşır ; artık dine karşı saygılı ve inançlıdır. İyileşmeye yüz tutan kardeşi Nilüfer de bu durumdan memnundur. Genç kızla Aziz Bey arasındaki duygusal arkadaşlık Ferit’i daha da mutlu eder. Bu fırsattan yararlanarak sevgilisi Selma ile de barışır.

Artık bunlar bitmekte, geride kalmakta, gerçekçi ve mutlu günler ufukta belirmektedir.