Mavi Balinalar Hakkında Bilgi - Mavi Balina Resimleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mavi Balinalar Hakkında Bilgi - Mavi Balina Resimler-Mavi Balinalar-Mavi Balinalar Yaşamları İle İlgili Bİlgiler

Bu dünyada yaşayan tüm zamanların en büyüğü o. Ama artık yok oluyor.
Bilim adamları, Mavi Balina için alarm verdi . Soyu tükenmek üzere. Oysa o, tüm zamanların en büyüğü. Gezegenimizde yaşamış olan dinozorlar bile onunla boy ölçüşemez. Ama insanoğlu onun da sonunu getirmek üzere..
Acımasızca avlandı, ve geriye sade 5 bin kadarı kaldı
Okyanusların devi Mavi Balinalar şimdiye kadar tam olarak tartılamadı.. Ancak şimdiye kadar avlanan Mavi Balinalar, parçalar halinde ölçüldü, tartıldı. İşte şaşırtıcı rakamlar:
Boyutlarından dolayı, ağırlığını ölçecek bir sistem yok
Ağırlığı 180 ton.
Boyu 27 metre. En büyüğü 33 metreye ulaşabiliyor.
Sadece dili 2.7 ton. Yani bir fil ağırlığında.
Kalbi 600 kiloya ulaşabiliyor.
Atardamarının çapı 23 santimetre.
Yani doğmuş bebek Mavi Balina, bir su aygırı kadar.
İlk günlerde 24 saatte 90 kilo alıyor.

Bu dünyada yaşayan tüm zamanların en büyüğü o . Ama artık yok oluyor....
Evet, mavi balinadan bahsediyoruzMavi balinalar 35 metreyi bulan boyu ve 140 tonu geçebilen ağırlığıyla, gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir .
Daha çok bireysel ya da anne ve yavrusunu içeren çiftler halinde yaşarlar ...2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak üreyen bu balinalar, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür .


80 yıla kadar yaşayabilecekleri öngörülen mavi balinaların tek doğal düşmanı ise katil balinalardır .Bilim adamları, Mavi Balina için alarm verdi . Onların soyu tükenmek üzere.O, tüm zamanların en büyüğü . Gezegenimizde yaşamış olan dinozorlar bile onunla boy ölçüşemez. Ama insanoğlu onun da sonunu getirmek üzere..
Acımasızca avlandı, ve geriye sade 5 bin kadarı kaldıOkyanusların devi Mavi Balinalar şimdiye kadar tam olarak tartılamadı .. Ancak şimdiye kadar avlanan Mavi Balinalar, parçalar halinde ölçüldü, tartıldı. İşte şaşırtıcı rakamlar:


Ağırlığı 180 ton .


Boyu 27 metre . En büyüğü 35 metreye ulaşabiliyor.Sadece dili 2 .7 ton. Yani bir fil ağırlığında.Kalbi 600 kiloya ulaşabiliyor .


Atardamarının çapı 23 santimetre .Yani doğmuş bebek Mavi Balina, bir su aygırı kadar .İlk günlerde 24 saatte 90 kilo alıyor .
 

#2
Mavi Balina Hakkında Bilgi

Gök balina (Balaenoptera musculus), en büyükleri 30 metreyi bulan boyu ve 200 tonu geçebilen ağırlığıyla, gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir. Cetacea (balinalar) takımının Mysticeti (dişsiz balinalar) alt takımına dahil türlerden olan gök balina, Arktik Okyanus dışındaki tüm dünya denizlerinde yayılım gösterir. Daha çok bireysel ya da anne ve yavrusunu içeren çiftler halinde yaşayan, 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak üreyen gök balina, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür. 80 yıla kadar yaşayabilecekleri öngörülen gök balinaların tek doğal düşmanı ise katil balinalardır. Diğer dişsiz balinalar gibi, gök balinalar da temelde zooplankton (özellikle kril) avlayarak beslenirler.
Balina avcılığının ilk dönemlerinde görece küçük ve yakalanması kolay olan ispermeçet ve benzeri balinaların nüfuslarının çok azalması sonucunda, balina avcılarının gözü daha büyük balinalara çevrilmiştir. 1864'de buharlı gemiler ile büyük balinaları avlamak için özel olarak tasarlanmış zıpkınların balinacılıkta devreye girmesiyle birlikte, gök balinalar da hedef haline gelmiş ve Uluslararası Balinacılık Kurulu'nun bu canlıların avlanmasını 1966'daki yasaklayışına kadar geçen 100 yıllık dönemde de küresel nüfusları 100 yıl önceki nüfuslarının %1'inin altına inmiştir.


Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin oluşturduğu Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi'nde ilk yer aldığı günden bu yana tehdit altındaki türlerden olduğu kabul edilen gök balinalar, 2002 yılının bir araştırmasına göre (Committee on the Status of Endangered Wildlife in Canada, 2002), 5000 ila 12000 gibi geniş bir tahmin aralığında değişen nüfusları ile en az beş topluluğa dağılmış olarak dünya denizlerine yayılmış durumdadırlar. Koruma altında olsalar da denizlerdeki kirlenme ve giderek artan okyanus trafiğinin seslenişlerini boğarak eş bulmalarını güçleştirmesi gibi etkenler, gök balina nüfuslarının geri kazanılmasının önündeki tehditlerdir.