Mayıslar Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mayıslar Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Mayıslar Köyü - Sarıcakaya - Mayıslar Köyü HakkındaMayıslar, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür
Köy;çoğu şehire göç etmiş genç nüfusun geride kalan büyükleri ile şehirden gelen villa sahiplerinin oluşturduğu kozmopolit bir halk yapısına sahiptir.Köyün yerlileri Göçebe Yörüklerinden oluşmaktadır.

Coğrafya
Eskişehir iline 40 km, Sarıcakaya ilçesine 5 km uzaklıktadır.Tarıma elverişli olan arazisinden Sakarya Nehrinin geçmesi nedeniyle tarlaları sulak ve verimlidir.Köy arazilerinde bulunan Kalsedon madeni özel bir maden şirketi tarafından çıkartılmaktadır.Mayıslar-Küplü yolu üzerindeki Yumurtalı Çeşme diye bilinen çeşmenin suyu Kükürtlü olup kaşıntı ve sedef hastalığına iyi geldiği söylenir.

Nüfus
Nüfüs:1709

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.Bir dönem İpek Böcekciliği de yapılmıştır.

Muhtarlık
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Ramazan IRMAK
2004 - Süleyman YILDIZ
1999 - Süleyman YILDIZ
1994 - İsmet PARLAK
1989 - Eser ÜNAL

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Öğrenciler taşıma araçlarıyla Sarıcakaya İlçesindeki okullara gönderilmektedir.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​