Mazıdağı Aşağıocak Köyü - Mazıdağı Aşağıocak Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mazıdağı Aşağıocak Köyü - Mazıdağı Aşağıocak Köyü Hakkında Bilgi

Aşağıocak, Mazıdağı

Aşağıocak, Mardin ilinin Mazıdağı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

aşağıocak ismi eskiden kömür ocakları vardı köylülerin bazıları geçimini kömürle yaparlardı.yukarı ocaktan aşağı olduğu için köyün ismi aşağıocak olmuş,kürtçe ismi olarakta KURé diye geçmekte

Kültür

köyümüzün meşşur saç tavası.içli köfte,saçta şan büreği,katkat,saç ekmeği.tadlarına doyum olmaz,bide tandır ekmeği bir başka lezzetli,herkesi bekleriz,,,,,,,MENAF.

Coğrafya

Mardin iline 69 km, Mazıdağı ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

yazları sıcak,kışları soğuk ve karlı,ilkbaharları ise yağmurlu,yani her mevsimi zamanında yaşıyorlar,ama bu şartlara rağmen geçimini hayvancılıkla yapan köylüler zoru başarıp yaşamaya çalışıyorlar,allah çoban feyzoya yardım etsin,,,,A.menaf..saygılar hele birde çobanlıkta hecihesenden çok ceken emin vardı gürülmeye değer,suan köyün hakimi hecci oğullarındadır.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 88
1997 -

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 -bedirhan cengiz
2008 -mehmet cengiz
1999 -
1994 -

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir köyde elektrik vardır ama sabit telefon sadece muhtarlara özel olarak verilen uydu telefonu haricinde diğer hanelerde bulunmamaktadır.serhat ay,menaf cengizNot: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Aşağıocak Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

 

#2
mazıdağı köyleri - mazıdağı aşağıocak köyü hakkında bilgi paylaşım için teşekürler