MEB okulları yakıtsız bırakacak

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler Lisesi gibi başarılı okulları yakıtsız bıraktığı ortaya çıktı.

Bakanlık, Valiliklere gönderdiği genelgede bu okullara ayrılan ödeneğin aşıldığını, bu nedenle okul müdürlerinin uyarılmasını istedi. Okulların ödenek üstü para harcamalarından dolayı yakıt alamadıkları ve bakanlık tarafından uyarıldıkları ortaya çıktı.Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Kasım 2008 tarih ve 11687 sayılı “Ödeneklerin Zamanında ve Usulünce Harcanması” konulu yazısında “Anadolu, Fen, Anadolu Güzel Sanatlar, Sosyal Bilimler ve Spor Lisesi müdürlüklerinin 2008 yılında gönderilen ödenek dışında 12 milyon YTL ödenek üstü harcama yaptıkları tespit edilmiştir” denildi. Okul müdürlüklerinin, yakıt ihtiyacını öncelikle karşılamaları gerekirken kırtasiye ve diğer borçlarını ödediklerine işaret edilen genelgede, bu nedenle yakıt problemiyle karşılaştıklarına dikkat çekildi.

-“OKUL MÜDÜRLERİ TASARRUF TEDBİRLERİNE UYMADI”-

Genelgede, müdürlerin tasarruf tedbirlerine uymadığı kaydedilerek, ödeneği artık yeterli olmayan okulların belgeye dayalı olarak ihtiyaçlarını bildirmeleri isterdi. Genelgede, “Her okul ihtiyacını, belgeye dayalı olarak Bakanlığımızdan zamanında isteyecektir. Talepler bütçe imkânları göz önünde bulundurularak karşılanacaktır. Belgeye dayalı ödenek istemeyenlerin bu istekleri değerlendirmeye alınmayacaktır. Ödenek üstü harcama yapılması nedeniyle okullara gönderilen ödenekler saymanlık/mal müdürlerince mahsup edilmektedir. Bu durumda da okullar ödeneksizlik sebebiyle ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır” denildi..

-“OKUL MÜDÜRLERİ UYARILSIN”-

Genelgede, okulların ödeneksiz kalmaması için okul müdürlerinin uyarılması gerektiği bildirilirken, “Tasarruf tedbirlerine uyulması, zaman ve kaynak israfının önlenmesi için okul müdürlüklerinin uyarılması ve harcamaların il millî eğitim müdürlüklerince de takip edilmesi gerekmektedir” denildi. Genelgede, aylık yakıt, su ve elektrik tüketiminde önemli farklılıklar görülen okullar ile ödenek üstü harcama yapan liselerin, valilikler tarafından MEB'e bildirilmesi ve okul yöneticileri ile toplantılar yapılarak farklılıkların neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerektiği de vurgulandı.