MEB'in seviye tespit yasağı "eğitime" yaramadı

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ANKARA (ANKA) - Milli Eğitim Bakanlığı'nın il düzeyinde okullarda seviye tespit sınavlarını 2008/75 nolu genelge ile yasaklamasın, il düzeyinde yanlış yorumlandı. Genelge, okullarda eğitimin desteklenmesi amacıyla yapılan çalışmalara engel oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, il düzeyinde okullarda seviye tespit ve başarı değerlendirme sınavlarını 2008/75 nolu genelge ile yasakladı. Söz konusu genelge ise eğitime katkı sağlayanlara engel oldu. Sakarya ili Akyazı ilçesi Altındere kasabasında bir grup eğitim sever, doğup büyüdükleri kasabanın tanıtımı ve birliğinin güçlendirilmesi amacıyla bazı çalışmalar yapmaya başladı. En iyi hizmetin eğitime katkı olacağı gerekçesiyle beldede bulunan üç ilköğretim okulunda ücretsiz Seviye Belirleme Sınavı'na hazırlık projesi yapan “altinderebeynevit” isimli grup, mezun oldukları okulların 4. sınıftan başlayarak 8.sınıfları kapsayan deneme sınavı için bütün hazırlıklarını tamamladı ancak kurum yetkilileri ile görüşmelerinden olumlu cevap alamadı.

-“İYİ NİYETLİ ÇALIŞMALARINIZI TAKDİRLE KARŞILIYORUM AMA TALİMAT VAR”-

Söz konusu çalışmaları ile ilgili Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Papatya'ya başvuran eğitim severler, Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi kapsamındaki çalışmalarının anlattılar. Papatya ise söz konusu durumun 2008/75 nolu genelgeden kaynaklandığı bu nedenle seviye belirleme sınavı yapılamayacağını açıkladı. Papatya, gönderdiği cevap yazısında, “Milli Eğitim Bakanlığı, Sınavların yönetmelik dâhilinde okul içinde sınıflar arası yapılması gerektiğini ve bu nedenle dönem içinde veya yılsonunda okullar arası seviye tespit ve başarı değerlendirme sınavlarının yapılmaması talimatı olarak vermişlerdir. İyi niyetli çalışmalarınızı takdirle karşılıyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.