Mecidiye Köyü Hakkında Bilgi Kazimkarabekir Karaman

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaman İli Köyleri - Kazimkarabekir Mecidiye Köyü - Mecidiye Köyü Hakkında Bilgiler - Mecidiye Köyü ResimleriPlaka Kodu : 70

Posta Kodu : 70600

Telefon Kodu : 0 338

Köy Nüfusu : 154

Rakım :1030

Bağlı Olduğu ilçe :Kazımkarabekir
İli : Karaman

Kazimkarabekir-Karaman Devlet karayoluna 3 km mesafede ve ilçenin dogusunda yer alir. Dogusunda Mesudiye-Bölükyazi, batisinda Kazimkarabekir Ilçesi, güneyinde Yollarbasi kasabasi, kuzeyinde Karalgazi köyleri bulunmaktadir. Kazimkarabekir Ilçesine uzakligi 10 km., Karaman Iline uzakligi 19 km. dir. Yollarin tümü asfalttir.. Kadin nüfusu 85 erkek nüfusu 69 olmak üzere toplam nüfusu 154 dür.

Mevlüt CERAN Mecidiye Muhtari Vek

KÖY TARİHİ VE TARİHİ YAPITLAR

Köy bir göçmen köyü olarak kurulmustur. Devlet Bulgaristan' dan gelen göçmen ailelerin bir kismini barindirmak
amaciyla toprak vermis, böylece bir köy kurulmustur. Göçmenlerin daha sonra burayi terk etmeleri üzerine baska
il ve ilçelerden baska ailelerin yerlesmesiyle köy varligini sürdürmüstür.

KÖYÜN COĞRAFİ DURUMU

Kazimkarabekir-karaman Devlet karayoluna 3 km mesafede ve ilçenin dogusunda yer alir. Dogusunda Mesudiye-Bölükyazi, batisinda Kazimkarabekir Ilçesi, güneyinde Yollarbasi kasabasi, kuzeyinde Karalgazi köyleri bulunmaktadir. Kazimkarabekir Ilçesine uzakligi 10 km., Karaman Iline uzakligi 19 km. dir. Yollarin tümü asfalttir.. Kadin nüfusu 85 erkek nüfusu 69 olmak üzere toplam nüfusu 154 dür.

KÖYÜN EKONOMİK DURUMU

Köyün ekonomisi tarim ve hayvanciliga dayanmaktadir. Köyde fazla bir is olmadigindan erkekler komsu köylerde çalismaktadirlar. Kadinlar ise evlerinde çuval, çul dokumak suretiyle ailelerine maddi yönden gelir saglamaktadirlar.

Küçük Baş Hayvancılık Çuval Dokumacılığı Çul Dokumacılığı Tarım

KÖYÜN EĞİTİM DURUMU

1697 yilindan bu yana ilkokul mevcuttur. Daha önceleri ögrenciler Yollarbasi Kasabasinda egitim görmekteydiler. Simdi ise okul kapali olup Kazimkarabekir Ilçesi Piri Reis Ilkögretim okuluna tasimali olarak egitimlerini sürdürmektedirler

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz