Mecusi ne demektir?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mecusi nedir anlamı,Mecusi ne demek

Mecusî veya Maguş, (Arapça ve Farsça: مجوس, çoğulu Mecus) aslen Zerdüşt (genellikle din adamı) anlamına gelen bir terim.[1] Türk Dil Kurumu sözlüğünde "ateşe tapan" olarak açıklanan[2][3] bu sözcük çok önceleri "kuzey İran´da kurulmuş olan antik Media krallığının rahip sınıfı" anlamına gelen teknik bir terimdi ve olumsuz bir anlam taşımıyordu.[4]
 

#2
Mecusi dininden olan (kimse), Zerdüşti.


Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:

O îmân edenler, o yahûdîler, o yıldızlara tapanlar, o hıristiyanlar, o mecûsîler, o Allah'a ortak koşanlar (var ya), muhakkak ki Allah, kıyâmet günü aralarında hükmünü verecek, hak ve bâtılı ayıracaktır. Çünkü Allah her şeye şâhid bulunuyor. (Hac sûresi: 17)

Bütün çocuklar müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyâya gelir. Bunları sonra anaları, babaları, hıristiyan, yahûdî ve mecûsî yapar. (Hadîs-i şerîf-İhyâ-u ulûmiddîn)

Mecûsîler, Kisrâ denilen Acem şahlarından Küştüseb zamânında yaşayıp yaşamadığı tam bilinmeyen Zerdüşt adlı birinin uydurduğu bâtıl bir dîne bağlıdırlar. Mecûsîler ölülerini gömmezler. Kulelerde saklarlar ve akbabalara yedirirler. (Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî)