Mekece Köyü Pamukova Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mekece Köyü Pamukova Bilgileri - Mekece Köyü Hakkında - Mekece Köyü Tanıtımı - Mekece Köyü Resimleri

İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: MUSTAFA DEMİR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0 (264) 563 55 44
Cep Telefonu:

0 (536) 246 20 16

Sakarya
Bilgiler
Koordinatlar
Posta Kodu 54940
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Pamukova
Web Sitesi
Mekece, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi geçmişi kesin olarak belli değildir. Mekece halkının Emevi ordularındaki Mekkeliler’den mi, yoksa Osman beyin Söğüt yaylasından getirdiği Türkmenlerden mi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Halk arasında anlatılan ve yaşlı kuşaklardan aktarılan bilgilere göre iki rivayet vardır:Birinci rivayet göre; Emevi devleti, dört halife devrinden sonra kurulan ilk devlettir. Emeviler’in Bizans’ın başkenti olan İstanbul’u fethetmek için 705 ile 750 yılları arasında sefer yaptıkları bilinmektedir. Emevi tarihine göre Beğce (Mekece)’ye obalar halinde gelen ordular, Paşalar boğazını (Cambazkaya vadisi) geçtikten sonra, Beğce’de bulunan tekfurluğu kolayca fethetmişlerdir. Beğce’yi fetheden Emevi orduları Rinsel (Tirse, Kemaliye) tekfurluğunu fethederek Tekfurluğun, Akçakaya köyündeki bazı binaları da talan ederek geriye dönmüşlerdir. Beğce ve Rinsel de yaşayan Bizanslılar Müslüman olduktan sonra, birkaç yıl Mekece’ de ordularını dinlendiren Emevi kumandanları İstanbul üzerine yürümüşlerdir. İkinci rivayete göre; Osmanlı devletinin kurucusu, Osman beyin çevrede fethettiği ilk tekfurluk (Beğce) Mekece’dir (1324). Beğce’yi fethettiği yıllarda halkın Müslüman olduğuna inanarak ve itimat ederek, Beğce’nin beyini serbest bırakmış ve Akhisar üzerine yürümüştür. Fakat beyin Rinsel tekfuru ile anlaşarak Osmanlı ordularına saldırışı, Osman beyi şaşırtmıştır. Şeyhvarmaz köyü altında Osman bey ile savaşmışlardır. Savaşı Kaybeden tekfur ve Mekece beyi Karaceyş Hisarına (Paşalar kalesi) kaçarak saklanmışlardır. Halkın çoğunluğu Müslüman olan Mekece köyü bu olaydan sonra tamamen Osmanlıların eline geçmiştir.Kurtuluş savaşı yıllarında Mustafa Kemal (Atatürk) e ve Türk ordularına yardımı esirgemeyen Halil İbrahim Ağanın yaşadığı köy olması çevreyi savunan Türk ordularının karargahının burada kurulu olması, Mekece’nin önemini bir kat arttırdı.

Coğrafya

Sakarya iline 56 km, Pamukova ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin bir arada yaşandığı bir geçiş bölgesidir

Ekonomi

Köyün ekonomisi :Geneli sanayi çalışanı ve memur kesimi küçük azınlık ise tarım çalışanıdır. Fakat, tarım alanları ve tarımsal ürün çıktısı küçümsenmeyecek oranda ve köy ekonomisine direkt etki etmektedir. Tarımda yönelim, ağırlıklı olarak meyevecilik üzerinedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Sn Sabahattin IŞIK
2004 -SN Mustafa Demir
1999 -SN Sabri IHLAMUR
1994 -Sn Rafet ÇÖMLEK

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca Mekecespor Adı Altındaki Kulubün Birde Sahası Vardır..

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz