Menzil Köyü Kahta Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1

Menzil Köyü Kahta Adıyaman konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
menzil köyü bilgileri - menzil köyü tanıtım - menzil köyü resimleriMenzil, Adıyaman ilinin Kahta ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı "son durak" manasındaki menzildir. Köyün resmi adı "DURAK"tır. Ancak "MENZİL" olarak meşhur olmuştur.
Kültür

14 asırlık asrı saadet kültürünün modern çağımızdaki yansımasını köyde bulabilirsiniz. Tasavvufi kültür Şahı Nakşibend, İmamı Rabbani, Mevlana Halidi Bağdadi silsilesiyle burada devam etmektedir. Ebubekir'in ekolü ile, Ali'nin geleneğini bağdaştırmış, Mevlanaca insanları çağıran, Yunusca seven, Mansurca fedakar bir kültürün temsilcisi. Oradan birinin ayağına bassanız, sizden önce O sizden özür diler. Allah dostu da orda yaşamaktadır. İnsanlar oraya gitmelidirler, böylelikle maneviyatı daha iyi anlarlar.
Coğrafya

Adıyaman iline 80 km, Kahta ilçesine 40 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, çok şahane sevgi_muhabbet iklimi hüküm sürmekte olup[kaynak belirtilmeli] nice manevi ve maddi hastalıga şifa kaynagı oldugu da görülmüştür.havalar her zaman sıcaktır.insanlar sıcaktır.dünyada insanların en çok tercih ettiği iklime sahiptir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 950
2000 448
1997 591

günlük ziyaretçi nüfusu 1000 civarındadır.[kaynak belirtilmeli] Özellikle hafta sonları ortalama 15.000 civarında olur.

2008 yılında Menzil'e yapılan mükerrer ziyaret sayısı 52 milyon olarak tespit edilmiştir.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kahta ilçesinde seracılığın başlatıldığı ilk köydür. Aynı zamanda köyde süt ve süt ürünleri fabrikası var. Süt, peynir, yoğurt, ayran vs. üretimi yapılmaktadır. Bu haliyle ilçedeki tek ve en modern tesistir. Ayrıca nar ve nar ekşisi üretimi yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ve 2008 yılı içinde 15 yataklı bir hastahane inşaatına başlanacaktır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz