Merceklerin hayatımızdaki önemi nedir?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
merceklerin insan hayatımızdaki önemi nedir

İki küresel yüzeyli saydam cismin birbiri ile kesişmesi ile mercekler oluşur. Işık saydam ortamlardan geçerken kırılmaya uğrar. Merceklerde de ışığın bu özelliği kullanılmaktadır. İnce kenarlı mercek ve kalın kenarlı mercek olmak üzere iki çeşit mercek vardır. İnce kenarlı mercekler aracılığıyla oluşmuş görüntüler çukur aynada oluşan görüntülerle benzer şekilde görünür. Kalın kenarlı merceklerde ise aynı şekilde tümsek aynadaki gibi görüntü elde edilir. İnce kenarlı mercekte de, kalın kenarlı mercekte de optik merkeze düşen ışınlar yön değiştirmeden ilerlemeye devam eder.

Günlük hayatımızda da birçok alanda mercekler bulunur. Projektörlerde, dürbünlerde, fotoğraf makinelerinde, mikroskoplarda, gözlük camlarında, büyüteçlerde merceklerin çeşitli özelliklerinden yararlanılmaktadır.
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Merceklerin Kullanım alanları

Gözlük
Büyüteç
Mikroskop
Dürbün
Teleskop
Fotoğraf makinesi
Projektör
Periskop

MERCEKLER ve KULLANILABİLEN ALANLAR

(-)Miyop
Miyop bir gözün ön-arka çapı normalden uzun olduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağ tabakada odaklayamaz.İçbükey(Konkav) mercekler miyop tedavisinde kullanılır.
(+)Hipermetrop
Hipermetroplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği yakındaki nesnelerin görüntülerini ağtabakanın üzerine düşürecek kadar eğriliğini değiştiremez. Böylece, görüntü ağ tabakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle, kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve görüntü ağ tabakanın üzerine düşer.Tedavisinde dışbükey(Konveks) mercekler kullanılır.

(-,+)Astigmat(-,+)
Saydam tabaka eğriliğinin düzensizliğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatlığın düzeltilmesinde silindirik mercekler kullanılır.Astigmatlıkta,saydam tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestiği varsayılan iki eksenin eğriliği birbirinden farklıdır. Böylelikle paralel iki ışık demeti, merceğin odağında bir nokta değil, çizgi oluşturur. Bu ise görüntünün bozulmasına yol açar. Silindirik mercekler bu iki eksende eğrilik farkını, her eksen için farklı güçte kırarak ortadan kaldırır. Bazı durumlarda,merceklerin güneş gözlüğü işlevi de görerek göze gelen ışınları süzmesi istenir.Bu amaca uygun çeşitli renkli mercekler vardır.Bunlar,ışık tayfının bütün dalga bütün dalga boylarını belirli ölçüde emerek ışık şiddetini azaltabilir.Tayftaki ışınların bir bölümünü geçirmeyen renkli merceklerde vardır.Bazı mercekler ise morötesi ışınları emer.Kayakçılar,morötesi ışınların zararlı etkisini önlemek için bu mercekleri kullanır. Mikroskop

Galilei teleskoptan daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirerek "occhialino" adını verdiği mikroskobu yaptı. 1619 - 1624 yılları arasında bu aletten çok sayıda üretti.

Teleskop
Aslında mercekleri kullanarak uzağı gören aletler Galilei'den daha önce yapılmıştı. Ancak bu aletleri, yıldızları ve gezegenleri inceleyecek kadar güçlü hale getiren o oldu. Silindirin göz dayanan kısmına ve diğer ucuna mercekler yerleştiren Galilei teleskopu bulmuş oldu. 1609 yılında yaptığı teleskopla birçok astronomik gözlem gerçekleştirdi. Bunların arasında Ay'ın yüzeyindeki kraterlerin ilk kez tespit edilmesi de vardı.