Meşeli Köyü Hakkında Bİlgi Akçaabat Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Meşeli Köyü - Meşeli köyü Akçaabat - Meşeli Köyü Hakkında - Meşeli köyü Resimleri
İlçe : Akçaabat

İl : Trabzon

İle uzaklığı : 19 Km

İlçeye uzaklığı : 6 Km

Rakım : 350 M


Meşeli, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı esas itibariyle "Kaleğra" dır. daha sonradan ülke genelinde olduğu gibi köyün ismi mana itibariyle alaka olmakla birlikte "Meşeli" olarak değiştirilmiştir.

Kavaklı deresi vadisinin 7 km iç kesiminde yer alan Meşeli köyü, doğudan Ağaçlı, batıdan Kaleönü köyleriyle güneyden Darıca ve Kavaklı beldelerinin ortasında kalır. Kuzeyden Hıdırnebi Kayası'nın eteklerine dayanır. Köy yüksekçe bir tepe ile bu tepenin doğu yamacında kurulmuştur.

Osmanlı döneminde buraya ilk yerleşenler Beşiroğlu, Pehlivanoğlu, Köroğlu, Hacısalihoğlu, Saraloğlu, Pakoğlu ve Altun aileleridir. Bu aileler ve onlardan sonra gelenler Hacısalihoğlu, Cezayirlioğlu, Caferoğlu, Çavuşoğlu, Velioğlu, Afacan, Baş, Çelik, Duma, Eraslan, Gurbetli, Hancı, Kaba, Karakuş, Karakullukçu, Öztaşçı, Pak, Pehlivan, Sarali, Savur, Şener, Şentürk, Tiryaki, Talip, Türk soyadlarını aldılar.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Trabzon iline 19 km, Akçaabat ilçesine 6 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi Ve resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz