Mısır Firavunları – Tabutlarla Aşk

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mısır atmosferinde açıklaması ve göz ardı edilmesi zor bir şey var. Bir turist için kuru ve çok sıcak bir yerdir. Ziyaret edilecek bir bar yoktur ama turistler buna aldırış etmezler. Hepsi de piramitleri görmeye gelirler ve eğer zamanları kalırsa, güneydeki Aswan Dam’ı da ziyaret ederler. Burada dünyanın hiç unutmayacağı 500 yıllık bir periyodu hala somut biçimde gösteren bir arsa vardır. Tabutlarla ve gömülerle dolu olan bu yeri her sene binlerce turist ziyarete gelir.

Birçok galeri yağmalanmış, hasar görmüş ve diğerleri sonradan Hıristiyan hücrelerine ve hatta kiliseye dönüştürülmüş olsa da, sonsuza dek görülmeye değer kalacaklardır. Burada, alımlı fakat can sıkıcı geçit törenleri bitmelidir ki, birbiri ardına bütün firavunlar dünyadaki yerlerinde rahatça yatabilsinler.

Tenha ve ruhani uğrak yeri arayan insanlar için ideal bir yerdir. Soyguncular gittikten sonra vadi, büyük ihtimalle kendi kutsallığına kavuşmuştur. Milattan önce 900 yılına kadar rahibelerin gömüleri buradadır.

Tarih vadinin yüzünü değiştirmiş olsa da, tek bir firavun burada rahatsız edilmeden yatabildi. İlk zamanki soyguncular gittikten sonra bir daha hiç dönmediler. Altın maskesi, altın tabutu, 3 bin yıldan uzun bir süredir hala korunmakta. Bir veya birkaç şiddetli fırtına, kalıntıların girişe veya hemen üstündeki işçi kulübesine kadar temizlenmesine yardım etmiş olabilir. Ne kadar görürsek görelim veya bilirsek bilelim, Krallar Vadisi ziyaret etmek için romantik bir yerdir.