Mısır'da kaç tane piramit vardır?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mısır'da kaç tane piramit vardır?

Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir.
 

#2
Mısır Piramitleri , Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısıdır. En çok bilinen piramitler Gize’de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran, Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak görülmektedir.

* Gize Piramitleri
* Keops Piramidi (145,75 metre, M.Ö. 2550)
* Mikerinos Piramidi(66,5 metre)
* Kefren Piramidi (143,56 metre)
* Sfenks Piramidi
* Sakkara Piramidi (63,17 metre M.Ö. 2650)
* Maldum Snefru Piramidi (93,26 metre M.Ö. 2000)
* Dahahur Piramidi (104,85 metre M.Ö. 2600)
* Dahahur Snefru Piramiti (103,95 metre M.Ö. 2600)
* Gize Kefren Piramidi (143,56 metre M.Ö. 2520)
* Sakkara Pepi II Piramidi (52,555 metre M.Ö. 2250)

Çin Piramitleri
* Dohan Tapınağı
Türk piramitleri olarak adlandırılan yapılar, aslında piramit değil, tümülüstür. Çin’in Xiang kentinde bulunurlar. En büyükleri “beyaz piramit”tir. Çin hükümeti, bunları gizlemektedir. “Beyaz piramit”i bir dağ görünümüne sokmaya çalışmışlardır.
Meksika Piramitleri
* Uxmal Tapınağı
* Teotehuacan

Bolivya Piramitleri [değiştir]
* Tiahuanaco
vikipedi
 

K

Kayıtsız Üye

#3
Pek çok medeniyet Mısır’dan gelip geçmiştir. Pek çokları burayı mesken tutmuştur. Yani Mısır’da pek çok tarihi kalıntı mevcuttur. Araştırmacılar burada yürüttükleri çalışmalarda piramitlerin yapılışı hakkında hiçbir bilgiye ulaşamamıştır. Piramitlerin o dönemde yapılmış olması imkansız gibi durmaktadır. Piramidin yapıldığı taşlardan her biri 20 ton ağırlıktadır. Yapımını üstlenen mühendisler bittikten sonra öldürülmüştür çünkü aynısının yapılması istenmemektedir. Rivayete göre durum budur.

100′den fazla piramit bulunduğu kesin olan Mısır’da 118 piramit olduğu iddialar arasındadır. Bunlar firavunların mezarlarıdır. Ayrıca değerli eşyaları da buralarda saklanmaktadır. İmhotep’in piramiti bunlardan en eskisidir ve 3. Hanedan döneminden kalmadır.

Keops piramidi en ünlülerinden biridir. Bunun yapımı 20 yıl almıştır. Çok fazla gizemli olaylar söz konusu olmuştur. Normalde taş levhalar ile çevresi kapanmıştır fakat günümüze gelene kadar bunlar sökülmüştür. Kralın, kraliçenin odalarının bulunduğu ve bir de yeraltı odası bulunduğu bilinmektedir. Yani 3 bölümden oluşmaktadır.