Molodi Savaşı Hakkında Bilgiler

SeLeN

Yönetici
Editör
#1

Molodi Savaşı Hakkında Bilgiler konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Molodi Savaşı Hakkında - Molodi Savaşı Tarihi - Molodi Savaşı Kısa Özet - Molodi Savaşı Konu AnlatımTarih 30 Temmuz 1572 - 3 Ağustos 1572
Bölge Moskova yakınları
Sonuç Kesin Rus galibiyeti

Osmanlılar ve Kırım Hanlığı kuzeye doğru genişlemekten vazgeçmek zorunda kaldı

Taraflar
Osmanlı Devleti
Kırım Hanlığı Rusya Çarlığı

Kumandanlar
I. Devlet Giray Mikhail Vorotynsky
Voyevoda Odoevsky

Güçler
120.000 (Osmanlı desteğiyle beraber) 60.000

Kayıplar
Yaklaşık 100.000 Bilinmiyor

Molodi Savaşı (Rusça: Молодинская битва), 1572 yılının Temmuz-Ağustos aylarında olmuştur. Bu savaş, Korkunç İvan'ın en önemli savaşlarından biridir. Kendi ordusundan iki büyük bir orduyu yenmiştir. Korkunç İvan, Moskova Şehri yakınlarında Osmanlı destekli, Kırım Hanı I. Devlet Giray Han'a karşı savaşmıştır.

Rusya Çarlığı'nın Livonya Savaşı'nı yapmasını fırsat bilen Devlet Giray, 1 yıllık aranın ardından Moskova'ya tekrar saldırya geçti. Osmanlı tarafından topçu ve yeniçeri birlikleriyle desteklenince, 3 tane keşif kolu yolladı. Sonra da (26 Temmuzda) Oka Nehri'nin karşı kıyısına geçti. Ama nehrin öte tarafında Rus Ordusunun yerleştiğini bilmiyordu (bu sıralarda Rusya, Livonya Savaşı'nda geçici ateşkes imzalamıştı).

Rus Ordusu 60.000 asker civarı bir büyüklüğe sahipti. Başkumandaları Prens Mikhail Vorotynsky idi. Ordunun sol kanadını Prens Repnin, sağ kanadını Prens Odoevsky almıştı.

30 Temmuzda karşı karşıya gelen ordular, savaşın çoğunda kılıç savaşı yapıldı. Tatarların okçuluk yetenekleri dolayısıyla kullanılamamış oldu. Ağustosa gelindiğinde, Ruslar topçu birliklerini ateşledi; ve Devlet Giray 20.000 Tatar süvarisiyle kaçmak zorunda kaldı.