Moralı Köyü Germencik Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Moralı Köyü Germencik Bilgileri - Moralı Köyü Hakkında -Moralı Köyü Tanıtımı - Moralı Köyü Resimleri

İlçe: GERMENCİK - İl: AYDIN

Köy Muhtarı: MUSTAFA DÜNDAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Bilgiler
Nüfus 632 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 09700
Alan Kodu 0256
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Germencik
Web Sitesi
Moralı, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Osmanlı İmp. zamanında yunanistanın Mora yarımadasından göç eden göçmenler Moralı Köyünün bulundugu yere yerlesmişlerdir.Rivayete göre göçmenler göçlerini denizden yapmıs menderesi kayıklarla teknelerle gecerek menderes nehri içinde şuan kurulu olan köyün oralara kadar ilerleye bilmişler ve bu sekide buraya yerlesmişlerdir. Köy adınıda Mora yarımadasından almaktadır.

Kültür

Köyde iyi seviyede halk oyunları oynanır. Bunların başında Harmandalı ve Kocaarap zeybeğidir. Köyde düğünler genelde Cuma günü sabah saatlerinde düğün yemeklerinin ön hazırlıkları ile başlar. Çok eski zamanlarda Perşembe günü düğün sahibi ile birlikte köylüler Ormana giderek düğün yemeklerini yapılmasında kullanılacak odunun temininde düğün sahibine yardımda bulunurlarmış. Köyde akrabalık bağlarına riayet edilerek örf ve ananelere yüksek seviyede bağlılık bulunmaktadır. Moralı Köyünün konuşma şivesi diğer köylerden daha farklıdır.

Coğrafya

Aydın iline 32 km, Germencik ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 800
2000 632
1997 828

Ekonomi

Köy ekonomisinde ilk sırayı tarım alır. Tarım ürünlerinde başlıca olarak Zeytin, İncir ve Pamuk ürünleri yer almaktadır. Ancak son yıllarda tarım üzerinde yapılan yanlış politikalar yüzünden bu ürünlerden pamuğun üretimi yok denecek kadar azalmıştır. Bunun yerine Buğday, Ayçiçeği, Mısır ve sebze meyve üretimi almıştır. Ayrıca köyde bulunan genç nüfusun büyük bir bölümü Kamu sektöründe ve Özel Sektörde çalışmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mustafa DÜNDAR
2004 - Mustafa Dündar
1999 - Mehmet Satılmış
1994 - Mehmet Satılmış
1989 - Mehmet Satılmış
1977 - Mehmet Satılmış
1961 - Faik Önder

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıyoktur fakat sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz