Muhsinli Köyü Kavak Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kavak Muhsinli Köyü - Muhsinli Köyü Hakkında - Muhsinli Köyü Tanıtımı - Muhsinli Köyü Resimleri
Tarihi

Oğuz /Türkmen Oymaklarının Listeleri: Bu listelerdeki isimler Türkmen oymaklarının serüvenini daha iyi anlamak için gereklidir. Kayseri bölgesindeki Türkmen oymaklarını anlayabilmek için başta Maraş, Sivas, Yozgat ve Adana olmak üzere civar illerin kayıtlarına bakmak, hatta Doğu Anadolu, İran ve Azerbaycan Türkmenleri ile Hazar ötesi Türkmenleri hakkında da bilgi sahibi olmak şarttır. Türkmen oymaklarının isimlerinin insanı şaşırtan bir şekilde birçok yerleşim yerinde karşımıza defalarca çıkmaktadır. Bu da göstermedir ki, yurdumuzun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan her bölgede Türkmen oymaklarından parçalar yerleşik hayata geçmekte ve hatta Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan, Balkanlar ve Türkmenistan’a kadar büyük bir coğrafyada Türkmen topluluklarının birbirleriyle akraba olduğu gerçeği önümüze çıkmaktadır. Kayseri yöresi Yörük-Türkmenlerin listesinde bulduğunuz ve ilgilendiğiniz bir obayı bu listelerden takip ederek yurdumuzun nerelerine yerleştiğini ve hatta şu an ülkemiz dışında olan ülkelerin hangisinde aynı obaların parçalarının bulunduğunu takip edebilirsiniz.

CANİK SANCAĞINDA TÜRKMENLER:

Samsun vilayeti kavak ilçesi ve türkmen köyleri

1-Karanto (Kavak) 2.Ağcakilise (Kavak) 3. ( Karacalu karacalar )(Kavak) 4.Başkent (Kavak) 204.Ahurlu (Kavak) 5.Bayındır “ 6.Bey Timür (Kavak) 7.Bektaşlu “ 8.Çayırlu “ 9.Hacılı “ 10.İdrislü “ 11.Karlu “ 12.Kayı “ 13.Muhsinlü “ 14.Murat Beylü “ 15.Zekeriyalı “ 16.Kara Yusuf (Kavak 17.Büyük Çukur 18.Küçük Çukur

Coğrafya

Samsun iline 56 km, Kavak ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 221
1997 214

Altyapı bilgileri

Köyde 5 Yıllık ilköğretim okulu öğretime devam etmektedir 2006 yılında içmesuyu şebekesi yapılmış ve sondaj çalışmasıyla su getirilmiştir. kanalizasyon proje aşamasındadır 2006 yılında 1.kat asfalt yapılmıştır.Köyde otomatik telefon mevcut olup aranan,ARAYAN numaralar görülmektedir her hanenin telefonu mevcuttur.Okul bahçesi dozer çalışmasıyla ıslah edilmiş olup,köyiçiyle beraber stabilize çalışması yapılmıştır.Elektrik hatları bakımı yapılmıştır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz