Mukamlar Köyü Gerede Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerede Mukamlar Köyü - Mukamlar Köyü Hakkında - Mukamlar Köyü Tanıtımı - Mukamlar Köyü Resimleri
Mukamlar köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Hüseyin AYCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 03743281105

Coğrafya

Bolu iline 69 km, Gerede ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Mukamlar köyü Gerede ilçesine 18 km uzaklıkta Çalaman ve Hasanlar köylerinden geçen iki yolla girilen, Pazarlı ve Bakioğlu mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşur.Köy sakinleri geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlamaktadır.Arazisi engebeli ve taşlı olduğu için tarım alanları oldukca kısıtlıdır.

Eskiden oldukca kalabalık bir nüfusa sahip olmasına rağmen şu an için tam sayı verememekle birlikte oldukca azalmıştır.Bunda yetişen gençlerin iş umuduyla başta Ankara olmak üzere diğer şehirlerde yaşamalayı tercih etmeleri oldukca etkili olmuştur.

Mukamlar köyü tarihsel olarak adını nereden aldığı bilinmemektedir.Fakat tarihi eser olarak sayılabilecek bir camisi mevcuttur. Köy halkı yazın arpa,buğday gibi tahıl,patates,soğan,fasülye vb.sebze yetiştirir.Yılın belli dönemlerini mevcut yaylası olan Mukamlar yaylasında geçiririrler.Yaylaya göçmekdeki amaç; kışlık odun ihtiyacını karşılamakla birlikte,yazın ekili olan alanlardan hayvanları uzak tutmak,buralardaki taze otlardan hayvanların yararlanmasını sağlamaktır.Kentlere göçle birlikte yaylalarada talep azalmış durumdadır.

Mukamlar köyünde sağlık ocağı,bakkal,kahvehane tarzı yerler bulunmamaktadır.Köylü gerektiğinde köy odası adı verilen yerde toplanır sohbetlerini veya mevcut sorunlarını burada tartışır burada kararlar alınır.Ayrıca eğitim amacıyla daha önceden yapılmış okul binası ve öğretmen lojmanı bulunmasına karşılık yeterli mevcut oluşmadığı için öğretmen kontenjanı verilmemektedir,dolayısıyla Gerede’nin bir çok köyünde olduğu gibi çocuklar eğitimini taşımacılık sistemiyle Gerede’de devam etmektedirler.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz