Mum, tütsü, naftalinde kanser riski

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Oda spreyi gibi bu ürünler gözlere ve üreme sistemine de zararlı
Evde kullanılan oda parfümleri, mumlar, tütsüler, naftalin ve kurutulmuş çiçekler kanserden egzamaya, astımdan ülsere kadar pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Keskinel, evlerde kullanılan naftalin, tütsü, mum, oda kokuları ve kurutulmuş çiçeklerin son derece zararlı etkileri olduğunu açıkladı.

Astımlıların en büyük düşmanı

Oda spreyinden havaya yayılan küçük parçacıkların, nefes yoluyla akciğere ulaştığının altını çizen Dr. Keskinel şunları söyledi: "Astımlıları rahatsız eden bu gazlar, yüksek doz kullanımında sinir sistemini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, göz ve deri problemlerine de neden olabilir. Oda deodorantlarının yanı sıra naftalinde de bulunan paradiklorobenzen, gözler, üreme sistemine zararlıdır, kansere yol açma olasılığı vardır.

Oda spreyleri havada asılı kalmayıp yere, halılara ya da mobilyaların üzerine de iner. Özellikle emekleyen veya yerde oyun oynayan çocuklar, ellerini ağızlarına götürdüklerinde bu maddelere ağız yoluyla da maruz kalırlar."

Tütsülerin de sağlığa zarar verdiğini belirten Dr. İlkay Keskinel mum yanarken organik kimyasal maddelerin havaya yayıldığını, bunların havadan nefes yoluyla alındığını, elektrik yüklü yüzeylere (televizyon, bilgisayar, plastik örtüler gibi) kolayca çekildiğini vurguladı. Keskinel "Bu maddeler kanser ve sinir sistemi hasarı yapıyor. Ayrıca, bazı mum fitillerinde bulunan kurşun da mumun isine karışabilir. Kurşun, çocuklarda sinir sistemi hasarı, öğrenme güçlüğü yapar" dedi.

Kansere davetiye çıkarıyor

Tütsülerin yakılmasıyla havaya karışan küçük parçacıkların, solunum yollarını tahriş edip, astımı tetiklediğini hatta kansere yol açtığının altını çizen Dr. Keskinel, "Gebelik ve emzirme döneminde evlerinde tütsü yakılan çocukların ileride lösemi risklerinin arttığı iddia edilmektedir. Tütsü ve mumların yakılması ile açığa çıkan maddeler, gaz ve dizel yakıtları ile de havaya karışmaktadır ve bebeklerin düşük doğum tartısıyla doğmasına, bunun yanı sıra kansere sebebiyet verebilmektedir" açıklamasında bulundu.