Mürdükler Köyü Gerede Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Mürdükler Köyü Gerede Bolu konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Gerede Mürdükler Köyü - Mürdükler Köyü Hakkında- Mürdükler Köyü Tanıtımı - Mürdükler Köyü Resimleri
Mürdükler köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Zekeriya EŞİYOK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0374316 5087

Cep Telefonu: 05374296886

Kültür

Yöresel olarak gençlerin düzenlediği ferfene de meşhurdur. Ayrıca her sene yaz ayında yaylamızda toplan tı yapılır.yılda bir defa düzenlenen mayha da ilçenin zenginlikleri arasındadır.

Yemekleri arasında höşmerim vardır; tatlı türü. Ayrıca kedibatmaz da meşhurdur. Kaz kızartması meşhurdur. Ayrıca yoğurttan yapılan keşi de meşhurdur.

Coğrafya

Bolu iline 61 km, Gerede ilçesine 10 km uzaklıktadır.ayrıca köyün yakınından dere geçmektedir.ayrıca e5 ve istanbul-ankara otobanının ortasında yer almaktadır.SADIK CALP

İklim

Batı Karadeniz Bölgesinde yer almakla birlikte yağış rejiminin daha çok İçanadolu Bölgesine benzediği söylenebilir. Özellikle küresel ısınmayla birlikte Ankara'ya yakın bir yağış rejimi izlenmektedir. Daha önceleri kasım ile nisan arası karla kaplı iken son yıllarda ancak iki ay kadar kar görülmektedir. İlkbahar yağışları düzensiz ve az, sonbahar yağışları ise biraz daha fazladır. Eski kitaplar iklim ile birlikte bitki örtüsünden de bahsederlerdi. Köyde insan eliyle dikilen ağaçlar erik, elma, ceviz, armut, kayısı benzeri meyve ağaçları vardır. İnsanlar tarlalardan elini çekeli, tarlalarda çokça ahlat yetişmektedir.Mmürdükler yaylasında ise civar yaylalara paralel olarak çam ve köknar ağaçları çoğunluktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 56
1997 45


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tatlı su balıkçılığı da yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 2007 yılında yapıldı. Ayrıca evlere de su verilmiştir. 2 tane bakkal mevcuttur.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz