Murtçukuru Köyü Karaisalı Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Murtçukuru Köyü Karaisalı Bilgileri - Murtçukuru Köyü Hakkında - Murtçukuru Köyü Tanıtımı - Murtçukuru Köyü Resimleriİlçe: KARAİSALI - İl: ADANAKöy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Adana
Bilgiler
Nüfus 233 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01770
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Karaisalı
Web Sitesi

Murtçukuru, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

19.yüzyılda mersin silifke tarafından Adana ili Karaisalı ilçesi yakınlarına yerleşmiştirler.Bir kısmı halen Silifkede Çetirevli köyünde kalmıştır. Adanaya gelenler otlak aramak amacıyla ikiye ayrılmış ve temaslar kopmuştur.Aşiretin yarısı Gökkuyu Köyüne diğer yarısıda Murtçukuru Köyüne yerleşmişleridir.Yazın Pozantı yönüne yaylaya çıkarlardı,kışın ise murtçukuru köyünde ikametgah ederlerdi. Köyün eski adı Çadırevli kelimesinden Çetirevli olarak değişmiştir.Cumhuriyet döneminde ise köyün çevresinde bol miktarda bulunan murt bitkisinden(hambelesin aşısız hali) dolayı adı Murtçukuru olmuştur.

Köydeki su kaynağından dolayı daha öncede yerleşim yeri olarakta kullanılmıştır.

Bunu tarlaların içinden çıkan mezar kalıntıları çeşme önündeki yekpare su teknesinden, tuğla ve kiremit parçalarından anlıyoruz.Köyün ortasında bulunan tepenin insan eli

ile yapılmış bir höyük olduğunu tahmin ediyoruz.Buna delil olarak köyün önünde bulunan

delikli mancınık ağırlık taşlarından anlıyoruz.Muhtemelen bu höyükün üzerinde küçük bir Hisar vardı ve kuşatma görmüştü.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. genellikle düğünlerde yüzük çorbası ve döğme pilavı yapılır

Coğrafya

Adana iline 67 km, Karaisalı ilçesine 17 km uzaklıktadır.köyün tam batısında bucak köyünün akgedik mahallesi,kuzeybatısında bucak köyü,güneyinde kelebek köyü ve kuzeydoğu yönünde 5-6km ileride altınova(yeniköy)bulunmaktadır.köyde köyün ihtiyacını sağlayabilecek kapasitede! bir su deposu bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 233
1997 178

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde çeşitli bakla bezelye bamya ve yaz aylarında incir yetişmektedir ayrıca ayçiçeği ve susam(küncü) yetişmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları 1999-2004:Sezai YILMAZ 2004-2009:GALİP GÖK 2009-2014:Servet YILMAZ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz