Musahoca Köyü Kırkağaç Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kırkağaç Musahoca Köyü - Musahoca Köyü Hakkında - Musahoca Köyü Tanıtımı - Musahoca Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: ERDEM EKİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:
0 (533) 541 60 68

Musahoca, Manisa ilinin Kırkağaç ilçesine bağlı bir köydür.

Adı : Köyün adı kurucusu olan MUSAKOCA dan gelmiştir.

Köyün gelenekleri

Düğünleri çok güzel ve şen şakrak geçer.Düğünden önceki akşam kadınlar oğlan evinde.erkekler.kendi hallerinde eğlenirler.köyümüzün gençleri kendi aralarında oyunlar oynarlar. yemekleri en iyi bilinen kapamadır ve topalaktır ve çok lezzetlidir. köyümüzün Gelenek ve görenekleri bakımından çok ılımlı ve cana yakındır.

Düğünlerimiz cuma günü akşamı kız evinde kına gecesi ile başlar cumartesi günü öğlen oğlan evinde bayanlara yavukluk dediğimiz eğlence yapılır.pazar günü öğlen namazın dan sonra oğlan evin de gelen misafirleri ve köy halkına yemek verilir.daha sonra davullarla köyün içinde sini yani hediye toplanır.ikindi namazından sonra köylü toplanır davullar eşliğinde gençler oyun oynayarak kız evine gelin almaya gidilir. gelin alındıktan sonra köyün içinde gezdirilir. akşam namazı,na yakın gelin oğlan evine indirilir.köyümüz masifirleri severler gerekeni yapmak için gayrek gözterirler.

Coğrafya

Manisa iline 86 km, Kırkağaç ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 669

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi ve fosseptik vardır. Ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonve adsl hizmeti vardır.Köyümüzün ebesi vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz