Musaköy Köyü Merkez Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1

Musaköy Köyü Merkez Çanakkale konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Musaköy Köyü Çanakkale Merkez - Musaköy Köyü Bilgileri - Musaköy Köyü Hakkinda - Musaköy Köyü ResimleriMusaköy Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 17 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km

Rakım: m

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında sağlam bilgi yoktur.Bunun temel nedenlerinden birisi bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıdır.Fakat köyün yaşlıları buraya ilk yerleşen kişinin Musa isminde biri olduğunu söylerler.

Köydeki en güzel geleneklerden biri Ramazan ayında yaşanır.Ramazandan önce bir liste hazırlanır ve her gün sırası gelen aile köye iftar verir. Bu uygulamaya "nöbet" adı verilir. Yöresel yemek bakımından çok zengin olmasa da Çanakkale bölgesinde sıkça yapılan "peynir helvası" na burada da rastlanır. Koyun sütü ve taze peynirden yapılan bu tatlı bir de mevsiminde yapılmışsa tadına doyum olmaz.

Coğrafya
Çanakkale merkezine 17 km uzaklıktadır. Köy-Kent kooperatifine ait minibüslerle köye ulaşım oldukça kolaylaşmıştır. Cuma pazarının karşısındaki köprü altından her saat başı kalkan bu minibüslerle haftanın 7 günü köye ulaşım mümkündür.

İklim
Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 286
2000 273
1997 271

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım bitkisi olarak daha çok fasulye , domates , tahıl ve özellikle de şeftali yetiştirilmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım her saat başı Çanakkale'den kalkan minübüslerle sağlanmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz