Musausta Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çaycuma Musausta Köyü - Musausta Köyü Hakkında - Musausta Köyü Tanıtımı - Musausta Köyü Resimleri

İlçe: ÇAYCUMA


İl: ZONGULDAK


Köy Muhtarı: Dursun FİDAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
372 6590334

Cep Telefonu:
05445008071


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000
872

1997
689


İle Uzaklığı:
68 km

İlçeye Uzaklığı:
23 km

Rakım:
140 mTarihi

Çok eskilerden Musa adında bir inşaat ustası varmış.o devirde yapılan tüm evlerde de hakkı varmış. Bu usta çok iyi bir insanmış ve köylüler tarafından çok sevilirmiş. Musa usta vefat edince köylüler köyün adını MUSAUSTA olarak koymaya karar vermişler. O zamandan bu zamana dek ismi değişmemiş hep öyle kalmış. Köy MUSAUSTA adını burdan almıştır.Aynı zaman da bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir köy yeridir.Çünkü yapılan küçük caplı kazılarda insan iskeletelerine ve metal parcalara raslanmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ancak diğer komşu köylerde olduğu gibi bu köydede de bayram ve düğün eğlenceleri gercek anlamda yasanarak yerine getirilmektedir.Düğünlerde eğlence CUMA günü başlanır kız evine gidilir kızın ceyizleri getirilir ve yeni evine yerleştirilir.CUMARTESİ günü kına gecesi yapılır kız tarafında herkez kadınlı erkekli eğlenir.PAZAR günü hem kız tarafında hem erkek tarafında köylüye ve eş dosta yemekler hazırlanır yedirilir.Pazar günü damat tarafının tutduğu araclarla ve tarafı olan kişiler eşliğinde araç konvayı kurulur ve kız tarafına gelin alınmaya gidilir ve orada hem erkek tarafı hem kız tarafı evlenen genclere orada olmakla manevi destek vermekle birlikte gönüllerinden kopan para yada altın takılarıylada maddi destek vermiş olurlar.Aynı şekilde özellikle kurban bayramlarında köy ahalisinden kurban kesen ailelerin evlerine genel anlamda köy sakinlerinden olan bayanlar evlere çıkarak ev ev dolaşırlar erkeklerde köyün özel olarak bayramlara,düğünlere ve cenazelere hazırlamış oldukları köy odalarında yemek hazırlanır ve orada yemek verilir bu olay 3 gün boyunca mahallelerde devam eder.Yaşanan bu tarz etkinlikler hem köylülerin kaynaşmasını hemde beraberliğin artmasına sebebiyet vermektedir.


Coğrafya

Zonguldak iline 68 km, Çaycuma ilçesine 23 km uzaklıktadır.3 mahalleden oluşur. 1-Paşakahyalar Mahallesi 2-Karaismailoğlu Mahallesi 3-Merkez Mahallesi 4-Helvacılar Mahallesi. Coğrafi acıdan dağlık bir köydür.Tam anlamıyla doğayla bütünleşmiş bir sekilde yeşilin her türlü renginin buluna bilineçeği bir köydür.Doğa hayranı insanların ve dağcılık meraklısı kişilerin gidip göre bileceği ve trinkik yapacakları bir ortamın olduğu köy yeridir.Her mahallesinin yeterince sebeke suyunun bulunduğu ve yollarının asfaltlı olduğu bir yerleşim yeridir.Aynı zamanda köyün alt kısmından küçük bir dere yatağıda gecmektedir ve balık acısından da yeterince boldur.


Nüfus

Köy genc nüfüs acısından fakir yapıya sahiptir.Neden olarakda genclerin kendi yaşamlarınıı sürdürmek amaçlı dişarıya göç etmiş olmaları bunlarda genel olarak İSTANBUL,BURSA gibi büyük şehirlere gitmişlerdir.Köyde emekli kesimi ikamet etmekdedir.Birde TTK da çalıma şansı bulan sahıslar genel olarak.Köy halkı eğitim ve öğretime bir hayli önem veren insanlardan oluşmaktadır.Çocuklarının eğitim olanaklarını artdıra bilmek için ilk öğretim cağlarından itibaren dersanelere göndermektedirler.Bunun dışında köy gençleri arasında okuyarak öğretmen,avukat,polis,astsubay,memur,özel sektörde önemli yerlerde görev yapan bir çok genci bulunmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım olarak genelde buğday ve mısır ekimi yapılmaktadır.Ama son zamanlarda köylülerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı yaptıkları bahçelerinde seralarıda görülmeye başlanmaktadır.Bir çok ailede bu sayede pazar alışverişleirini yarı yarıya düşürmektedir.Hayvancılık olarakta besiçilik ve süt inekçiliği yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Şahin Güner


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz