Mutaflar Köyü Çine Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mutaflar Köyü Çine Bilgileri - Mutaflar Köyü Hakkında -Mutaflar Köyü Tanıtımı - Mutaflar Köyü Resimleriİlçe: ÇİNE - İl: AYDIN


Köy Muhtarı: Recep ÇINAR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yo

Bilgiler
Nüfus 1127 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 09500
Alan Kodu 0256
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Çine
Web Sitesi
Mutaflar, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür


Tarihçe

Köyün tarihçesi tam olarak bilinmemekle birlikte.Köy beş yüz yıllık (1500 lü yıllara)tarihe dayanmaktadı. Köy üç yörük tarafından yerleşilmesiyle oluşmuştur.Yörüklerin bir Bozdoğan dan, biri Muğla dan diyeri ise İzmir Tire den gelmiştir. Köye ilk gelen yörük Yusuf isminde biridir. Köyde halen bu yerleşim yeri Yusuflar Mahallesi olarak anılmaktadır.Tatarmemişler köyünün Kargeşlik (GARGEŞLİK) mahalleside bu köyden giden aileler oluşturulmuştur. Kurtuluş savaşı döneminde YÖRÜK ALİ Efe arkadaşlarına yayla evlerinde misafir etmişler yemek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamışlardı. Efelerin birçok toplantıları bu köyün yayla evlerinde yapılmıştır. Böyleliklede Kurtuluş savaşındada önemli rol almışlardır. Köy halkı çok çalışkandır. Ekmeğini taştan çıkaran insanlar bu köyde yaşar. Kendi işlerini yaptıktan sonra başka köylerede amaleliğe giderler. Çalışkanlıklarından dolayı ilçede çok rabet görürler. Eğitime yeterince önem verilmemiştir. Eğitimli insanların çoğunluğu köyden ayrılmış olan insanlardan oluşur.

Köyün Adı

Eskiden keçi kılından kilim (çul, yaygı) dokuyanlara mutaf denilirdi. Köy halkınının çoğu eskiden mutaf olduğundan adı da mutaflar şeklinde kalmıştır. Köyün yerleşim alanı ve yaylaları, Çine ilçesine ve ovasını kuşbakışı gördüğünden harika bir manzarası vardır.

Kültür

Yaylasında yetişen sebzelerinden çok lezzetli yemekler yapılır. Aydın ve Muğla yöresinde aşırı derecede rabet görür. Gelenek ve görenekler kısmen değişmiş olsada halen yörük yaşantıları yaylacılık (yarı göçerlik) hayatı devam etmektedir.Köyde halen düğünler 3 gün ve yemekli olarak yapılmaktadır.Düğünleri en önemli yemeği oğlak eti ile yapılan keşkektir. Köylü halen ekmeğini kendisi yapmaktadır ekmeğide BAZLAMA dır. Bazlamanın altı sacda üstü ise ateşin ısısında pişirildiğinden çok lezzetlidir.aydın iline 41 Km., Çine ilçesine 3 Km. uzaklıktadır.Orman köyüdür. Çok güzel yaylaları vardır: Karamanlar, Tabaklar [Akevler] Kireşçik, Saltık, Aşıtlar, Pirahmetler, Akçakavak, Aydınlar, Kestanederesi... Yayla mahallelerinde çok güzel MADRAN memba suları vardır. Çine belediyesine ait TOPÇAM MEMBA SULARI köyün yaylalarından çıkarılıp fabrikada işlenip ege bölgesinde pazarlanmaktatır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1127
1997 1072

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyon şebekesi yok. PTT şubesi ve PTT acentesi yok. Sağlık ocağı ve sağlık evi yok. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonmevcuttur.

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:
0 256 711 48 99
Cep Telefonu:
0 544 211 48 89Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz