Müze Çeşitleri - Kaç Çeşit Müze Vardır ?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Müze Çeşitleri - Kaç Çeşit Müze Vardır ?

Gerek koleksiyonların içerikleri veya nitelikleri gerekse bağlı oldukları birimler doğrultusunda müzeler çeşitli gruplara ayrılmıştır. " Milletlerarası Müzeler Komitesi (ICOM) tüm müzelerin koleksiyon içeriğine göre , aşağıdaki sıralamayı yapmıştır:

1- Sanat Tarihi Müzeleri,
2- Modern Sanat Müzeleri,
3- Arkeoloji ve Tarih Müzeleri,
4- Etnografya ve Folklor Müzeleri,
5- Tabii Tarih Müzeleri,
6- Bölge Müzeleri,
7- İlim ve Fen Müzeleri,
8- İhtisas Müzeleri,
9- Üniversite Müzeleri,


Koleksiyonların içeriğine göre ise müzeleri şöyle sıralayabiliriz:


� Arkeoloji Müzeleri: Arkeolojik zenginlikleri içine alan, binlerce yıllık tarihin maddi kültür belgelerini sergileyen müzelerdir. Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Antalya, Adana, Bursa Arkeoloji Müzelerimiz bu tür müzelere örnektir.

� Tarih ve Etnografya Müzeleri: Bir ülkenin , yörenin , insan topluluğunun ya da kurumun gelişimini sistemli olarak inceleme ve açıklamasını yazılı, görsel ve tarihsel belgelerle kronolojik olarak koleksiyonlarında toplamış olan müzelerdir.

� Sanat Tarihi, Sanat Müzeleri: 20.yy kadar olan tüm sanat birikimlerini toplamış olan müzelerdir.

� Bilim ve Endüstri Müzeleri: Doğa ve Fizik bilimlerinin araştırıldığı ve uygulandığı müzelerdir. Koleksiyonların dışında müzeler , bulundukları ülkenin yapısı ve bağlı bulundukları kuruluşlar bakımından da çeşitli gruplara ayrılmaktadırlar: " Müzeler Amerika'da olduğu gibi üniversitelere bağlı bulunmakta Avrupa devletlerinden bazılarında olduğu gibi Federal şehirlere bağlı olmaktadır. Fakat bunların yanında Belediyelere bağlı müzelerde vardır"

Alıntı
 

K

Kayıtsız Üye

#2
Bence cevap buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
 

K

Kayıtsız Üye

#7
bence ço oooooooooooooooooooooooook iiiiiiiiiiiiiiiiiiyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyiiiiiiiiiiii tamam işte budur
 
K

Kayıtsız Üye

#8
çooooooooooooooooooooooooooooooook haklllllllllllllıııssssssssssssssssınııızzzzzzzzzzzz
 
K

Kayıtsız Üye

#12
kısa ama öz vermişler bilgileri,çok iyi olmuş.Sınıfımızda kuracağımız ufak müzede görevliyim bu bilgiler çok işime yarayacak