Narlı Köyü Erdek Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erdek Narlı Köyü - Narlı Köyü Hakkında - Narlı Köyü Tanıtımı - Narlı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Şerafettin KAYA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 266 8371168

Cep Telefonu:
05376795149

Narlı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Narlı köy adının 1926 yılından önceki adı Roda

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında yeterli bilgi yoktur.

Girit, Pomak, Batı Trakya göçmeni türklerin, Romanların yaşadığı bir köydür. KÖyün geleneksel yemekleri Giritli'lerden gelen alışkanlığa bağlı olan zeytinyağlı yemekler ve muhtelif doğal otların marine edilerek sunulduğu yemeklerdir.Örnek olarak kabakçiçeği z.yağlı dolma, domates otu salatası, ebegömeci dolması ve doğal otlardan yapılan breklerini gösterebiliriz.

Coğrafya

Narlı, Marmara Denizi kıyısındaki bir köydür. Narlı, Kapıdağ yarımadasında Ocaklar ile İlhanköy arasında kalan, Erdek ilçesine yaklaşık 15 km. uzaklıkta Paşalimanı adasının hemen karşısındadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 770

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım, balıkçılık ve turizm üzerine kuruludur. Balıkçılık, zeytincilik, ve yurtiçi turizm köyün ana geçim kaynaklarıdır. Köyün bir kısmı yazlık sitelerden oluşmaktadır. Yaz sezonu ile birlikte köyün ekonomisi canlanmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi mevcuttur. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yaz ve kış aylarında açıktır. Sağlık evi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Adsl kotası vardır,

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz