Neil Gaiman - Mezarlık Kitabı

#1

Neil Gaiman - Mezarlık Kitabı konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar


Bod normal bir çocuktur. Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı ve hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi... Efsanevi 'Sandman'in yaratıcısı Neil Gaiman'ın yeni romanı 'Mezarlık Kitabı' hayat ile ölüm arasında bir hikaye anlatıyor.

Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur. Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

“Sınırlar her zaman vardır –mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde.” (Neil Gaiman)

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır; tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi... Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır...

“Bir çocuğu büyütmek için koca bir mezarlık gerekir. Bu kitapta en keyif aldığım şey, Bod’un kendi güzel ve harap mezarlığında ölü ve canlı arkadaşlarıyla büyümesini görmekti. Mezarlık Kitabı Neil Gaiman’ın bir başka şaşırtıcı ve harika eseri...” (Audrey Niffenegger, Zaman Yolcusunun Karısı’nın yazarı.)

''Bıçağın sapı parlak, siyah kemiktendi, çeliğiyse bir usturadan daha ince ve keskindi. Sizi dilim etseydi, o anda kesildiğini hissetmezdiniz bile. Bıçak o eve getirilme amacına neredeyse ulaşmıştı, hem çelik hem de sap sırılsıklamdı.'' (Kitaptan)

“Açıkçası, Mezarlık Kitabı Neil Gaiman’ın şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap. Kendisinin, büyüleyiciliği, cana yakınlığı, korkutuculuğu ve dehşeti tek bir fantezide toplamayı nasıl başardığını asla öğrenemeyeceğim, ama ihtişam dolu bir iş çıkardığı kesin...” (Diana Wynne Jones, Howl’s Moving Castle’ın yazarı.)

Kitabın illüstrasyonları Gaiman'ın önceki yapıtlarında da birlikte çalıştığı Dave McKean'e ait. Türkçe çeviriyi ise Evrim Öncül yaptı.

Fantazi, bilimkurgu ve çizgi roman yazarı Neil Gaiman, 'Sandman' dışında 'American Tanrıları', 'Yıldız Tozu', 'Bir Kıyamet Komedisi', 'Koralin ve Gizli Dünya' gibi eserleriyle de Türkiye dahil birçok ülkede büyük bir hayran kitlesine sahip.

2009 Newberry Medal Ödülü ve 2009 Hugo Ödülü'nü kazanan 'Mezarlık Kitabı' İthaki Yayınları tarafından yayınlandı.