Neşetiye Köyü Germencik Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Neşetiye Köyü Germencik Bilgileri - Neşetiye Köyü Hakkında - Neşetiye Köyü Tanıtımı - Neşetiye Köyü Resimleri

İlçe: GERMENCİK - İl: AYDIN

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Aydın
Bilgiler
Nüfus 1604237235 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 09700
Alan Kodu 0256
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Germencik
Web Sitesi http:

Neşetiye, Aydın ilinin Germencik ilçesine bağlı bir köydür.

nesetiye köyünün tarihi yaklaşık 1900lü yılların başlarında yerleşildiği sanılmatadır.yukarı neşetiye tabir ettikleri asıl neşetiyede ise yapım tarihi belli olmaya tarihi bir camisi bulunmaktadır.neşetiyenin eski adı kirse köy olduğu söylenmektedir.

Kültür

90lı yıllardan itibaren gelişen siyasi ve toplumsal olaylardan kaynaklı olarak Güneydoğu anadolu ve doğu anadolu bölgesinden çok yoğun göç almıştır. bu göçlere bağlı olarak etnik anlamda Kürt nüfus yerli Türk nüfusuna göre çok daha fazladır. son üç muhtarlık seçiminde de Kürt asıllı yurttaşların seçilmesi bunu kanıtlamakatadır. Köyde Kürt nüfusunun yoğun olmasından dolayı Kürtçe ve Türkçe dilleri konuşulmaktadır. İki kültürün buluşma noktası olduğundan hem egeye ait zeybeği hem de Kürtlere has halayları aynı anda bulabilirsiniz.

Coğrafya

Aydın iline 27 km, Germencik ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1604
1997 2065

Genellikle güneydoğulu insanların oturduğu bir köydür.1970 'lerden sonra Yukarı mahallede oturan köylülerin evlerini satmasıyla beraber oralara güneydoğulu göçmenler gelmiştir.Köyün yerlilerinin nüfusu azdır ve çoğu Germencik veya Aydın'a göç etmektedir.Köyün halkı daha çok mevsimlik işçilik,ırgatlık veya inşaat işçiliği yapmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık ve inşaat işçiliğine dayalıdır. Ayrıca turizm sezonunda turistik yerlerde çalışılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün okulu 3 ayrı bloktan oluşmaktadır.Tek katlı yapılar çok önceden yapılmış,ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla 2003 yılında ek olarak 3 katlı binası yapılmıştır. Köyde sağlık hizmetlerini birkaç ebe yürütmektedir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz