Ninatta'nın Bileziği (Ahmet Ümit) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Okur Yorumları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
ISBN: 978-975-991-788-3
Sayfa sayısı: 112
Ebat: 14x23 cm
Yayın tarihi: Ekim 2006
14. baskı: Haziran 2008

Günümüzden 3 300 yıl önce yapılan bir savaştır Kadeş ve iki büyük uygarlığı Mısırlılar ile Hititleri karşı karşıya getirir. Savaş sonrasında yapılan anlaşma ise tarihe bir ilk olarak geçer. Dünya çok uzun yıllar Kadeş Savaşı’nı Mısır kaynaklarından elde edilen bilgilere göre değerlendirdi. Daha sonra elde edilen bulgular tarihin bile yanılabileceğini gösterdi. Örneğin Mısırlılar tabletlerinde savaşı kazandıklarını yazmalarına rağmen, uğrunda savaşılan bugünkü Suriye topraklarının savaş sonrasında hâlâ Hititlerin elinde olduğunu öğrendik.
"Ninatta’nın Bileziği"nde ise tarihin ötesinden savaşın kederiyle örtülü bir kadın sesi ulaşıyor bize ve ölümsüz sevdasının öyküsünü taşıyor bugüne. Ninatta, sonsuz bir aşkı anlatırken Hitit dualarını, Hitit büyülerini, Hitit-Mısır yazışmalarını da aktarıyor ve okuru zevkli bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.
"Ninatta’nın Bileziği", Türk polisiye edebiyatının usta ismi Ahmet Ümit’in kaleminden, "Patasana"dan sonra Hititler üzerine yine çarpıcı bir epik roman.Kitaptan bir alıntı:Belki şimdi yollardasın.

Zaten hayat bir yolculuk değil midir?

Hayat, Tanrıların olaylarla ördüğü bir patikada,

Yürümekten başka nedir?

Sen, Tanrıların yolunda yürürken,

Ben de sana hikayemi anlatacağım.

Sen sıkılmayasın diye,

Hikayemi sana yol arkadaşı yapacağım.