Nohutlu Balık (Nohutlu Balık Tiridi)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nohutlu Balık (Nohutlu Balık Tiridi)


MALZEMESİ
2 adet orta boy soğan
7-8 diş sarmısak
1 çay bardağı sızma zeytinyağı
10 adet siyah zeytin
10 adet çeri domates (kiraz domates)
1 su bardağı haşlanmış nohut
2-3 dal defne yaprağı
(5-6 dilim kalın kesilmiş köy ekmeği. Ya da çavdar ekmeği ama sert olacak)
1 demet ince kıyılmış taze nane veya taze fesleğen
2 adet fileto çıkarılmış balık
(dil balığı, levrek ya da buğulanmaya uygun herhangi bir balık kullanabilirsiniz. Ama balığı 10 cm büyüklüğünde parçalara ayırın. Elinizde bu büyüklükte en fazla 7-8 parça olması yeterlidir)
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızı pul biber
1 çay kaşığı tuz

Üzerini süslemek için:
Yarım demet ince kıyılmış maydanoz

TARİF
Pilav tenceresi gibi, geniş ve yayvan bir tencereyi alalım. Soğanları yemeklik ince ince doğrayalım. Sarmısakları tıpkı soğan doğrar gibi çok ince kıyalım. Taze nane ya da fesleğeni de çok incecik doğrayalım.
Şimdi de fileto olarak hazırlattığımız, yarım el büyüklüğündeki balıklarımızı iyice yıkayıp, süzgece koyalım. Üzerine tuz, kırmızı pul biberle, karabiberi serpiştirip, hatta elimizle de karıştıralım, bir kenarda beklemeye alalım.Geniş tenceremizin içine zeytinyağı aktarıp, soğan ve sarmısakları da ekleyip, soğanlar sararıncaya kadar 2-3 dakika kavuralım, siyah zeytinleri ilave edip, hemen üzerine bekleyen balıklarımızı dizelim. Kiraz domateslerimizle beraber nane ya da fesleğeni de aralara serpiştirelim. Haşlanmış nohudu en üste aktaralım. Defne yapraklarını da dizelim. Şimdi artık balığımızı pişmeye bırakalım. Bu arada hafif bayatlamış ekmeklerimizi tost ekmeği gibi kızartalım ve servis tabaklarının altına dizelim. Üzerine balıkları iyice yumuşamış yemeğimizi ekleyelim. İnce kıyılmış maydanozlarla süsleyip, servise sunalım.
Eğer arzu ederseniz herkesin tabağının altına birer ekmek dilimi yerleştirip, üzerine de 5-6 yemek kaşığı kadar balıklı yemekten ekleyip, böylece servise sunabilirsiniz.