Nohutun Faydaları Yararları

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
nohut neye iyi gelir - nohut hangi rahatsızlıkları giderir

Nohudu yemeklerde yemek; büyük gıda verir. Nohut, anne sütünü ve meniyi artırır. Fakat bir miktar yel peyda eder. Nohut'u hususiyle siyah ve kırmızısını kaynatıp suyunu içmek; mesana taşını kırıp sürer. Nohutu madünüs ile birlikte kaynatıp suyunu içmek; lohusa kadınlara iyi gelir. İdrar eder ve temizler.

Nohut insan cildini temizler. İnsan olan uyuz, temreği'yi tuzlu balgam'ı vesair huşunatı gidermek için; nohutu uyuz köküyle suda kaynatıp adı geçen hastalıklara sürüp yıkamalıdır. Burçak nohut'u, böbreklerde, dalakda ve ciğerde olan tıkanıkları açar ve temizler. Kulak artlarındaki şişleri, haya ve yumurta şişlerini yumuşatır.

Eğer nohut ununu bal ile karıştırıp irili ufaklı irinli çıbanlara ve temreğiye vursalar; iyi eder. Nohut, iştihayı artırır. Erlik suyunu çoğaltır. Nohut vücudu semirtip şişirir. Hamur içinde maya gibidir. Gerek kuru iken ve gerek kavrulmuş yani leblebi iken yeseler; balgamlı olan hıldları kaynatıp keser.

Eğer nohutu sirke içinde tam bir gece ıslatıp aç karına yiyerek ertesi günü geç vakte kadar bir şey yemeseler; solucan ve kurtları öldürür. Siyah nohuttan içseler; karındaki çocuğu düşürür. İstiskaya ve ciğered tıkanıklık olmakla meydana gelen sarılığa fayda eder. Eğer nohudu iki yemek arasında veya yemek içine katıp yeseler; mideden tez iner ve iyi hazm olur.

Nohud kanı artırır ve vücud derisini kuvvetlendiir. Pişmiş siyah nohut yelleri çıkarır, karnı yumuşatır. Nohut yenirken ve yendikten sonra üstüne su içmemelidir.Zira kuvvetini giderir ve şişirir.

Eğer yağını vücuda sürseler nohut'un; kaşınmayı giderir. Siyah nohut böbrek taşını kırar. Sidiği idrar temesi, diğer nohut çeşitlerinden daha fazladır. Soğuk hastalıklara, rutubetden olan mafsal ağrılarına gayet faydalıdır.alıntı