Normal Dışı Gelişen Doğumlar

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hiçbir gebelik süreci ve dogum, bir birinin aynisi degildir. Her biri kendine göre bazi özellikler tasir. Bazen de bu dogal süreçler bir yardim eline ihtiyaç duyabilir. Bu yardimlar çok basit desteklerden, cerrahi yöntemler ile bebegin dogurtulmasina kadar genislik gösterebilir.

Indüksiyon


Eger doktorunuz, gebeliginizin devaminin bazi riskler tasidigini düsünüyorsa, örnegin bebek rahat degil ise, kalp atimlari bozulmasi gibi durumlarda, bu yüntemlerden uygun olan uygulanir. Doktorunuz küçük bir müdahale ile bebegin içinde bulundugu keseyi açarak sularin bosalmasina ve dogum olayinin baslamasina neden olabilir. Bir baska uygulamada, oksitosin isimli bir hormonun uygulanmasi ile Uterus (rahim) kasilmalarini baslatarak ,dogum suni olarak baslatilir (suni sanci).Forseps ve Vakumlu Ekstraktörleri (Emici ve Çekici Aletler)


Forseps, çocugun basini iki yandan tutabilecek, 2 kasiga sahip bir alettir.Günümüzde pek kullanilmamakla birlikte özellikle Amerikan Jinokolog ve Obstetrisyenler Koleji, bu yönteme sezeryan operasyonlarindan, anne ve bebek sagligi açisindan daha az riskli olmasi nedeni ile halen sicak bakmaktadir. Bu yöntemde lokal (bölgesel ) anestezi uygulanir. Eger bebegin basi dogum da bulunmasi gereken yerde degil ise, bu aletler yardimi ile uterus içinde bebek tutlarak dogum kanalina dogru yönlendirilir. Bu amaçla kullanilan bir baska alette vakumlu ekstraktörlerdir (emici ve çekici aletler). Forsepste oldugu gibi bebegin basina vakum gücü ile yapisan bir cihaz yardimi ile bebege uygun hareketler yaptirilarak vaginal yoldan dogum saglanir.


Sezeryan Operasyonu:


Günümüzde, Amerika Birlesik devletlerindeki dogumlarin %25 i bu yol ile yapilmaktadir. Bebegin dogal mekanizmalar ile dogurtulamadigi veya anne veya bebek sagligi açisindan baska risklerin ortaya çiktigi durumlarda uygulanir.
Genel anestezi altinda ve ameliyathane kosullarinda, bebek, yapilan cerrahi müdahalede, karin üzerinden yapilan bir kesi ile disari alinir. Sezeryan öncesinde hekimler size bunun gerekliligini açiklar ve yazili izin isterler. Operasyona hazirlamak amaci ile bazi ilaçlar size verilebilir. Karin ve kasik killari temizlenir. Bir serum takilarak damar yoludan ilaç verilebilecek yol açilir.
Anestesiye damar yolu ile verilen maddeler ile baslanarak ameliyata geçilir.

Karina yapilacak kesi genelde, kasik killari seviyesinin altindan, paralel olarak yapilir. Bu kesi izi daha sonra bikini içinde kalacagindan ‘bikini kesisi’ ismini alir. Bu kesi yapildiktan sonra, karin duvarini olusturan kaslar özel aletler yardimi ile kenara çekilirler. Böylece rahim (Uterus) görünür hale gelir. Ikinci bir kesi de uterus (rahim) duvarina yapilarak bebek dogurtulur. Bebekten sonra, bebek ile anne arasindaki baglantiyi saglayan plasenta (göbek kordonunun anne ile baglantisini yapan çok damarli organ) isimli organ da çikartilarak kesilen yerler dikilerek kapatilir.
Sezeryan operasyonunun riskleri arasinda, her operasyon için de geçerli olan anestezi riski, enfeksiyon kapma, kan kaybetmek, barsak yaralanmalari, bacak damarlarinda ve Akcigerlerde de olusabilecek pihtilar riskler olarak, akla ilk gelenleri olusturmaktadir. Ayrica, vaginal dogum sonrasi hizla gerçeklesen iylesmeye göre, daha uzun bir dinlenme ve iylesme dönemi vardir. Sezeryan ile dogum yapan kadinlarin daha sonraki dogumlari normal dogum olarak gerçeklesebilir.


Sezeryanda Kullanilan Anestezi Yöntemleri


Sezaryen operasyonu, gelisen tibbin imkanlari ile degisik anestezi kosullarinda yapilabilir. Genel anestezi, ençok uygulanmis yöntemdir. Bu yöntemde, bilinç tamamen ortadan kaldirilarak operasyon yapilir. Diger yöntemlerde ise, anne uyaniktir ama kullanilan yöntem ve anestezik maddeler etkisi ile agri duymaz. Bu yöntemler günümüzde en yaygin olan yöntemlerdir. Spinal anestezi ve epidural anestezi isimleri verilir. Belkemigi içindeki özel araliklara, bazi anestezik maddelerin verilmesi ile saglanir. Bu yöntemler anne ve bebek için daha az risk tasidiklarindan tercih edilmektedirler. USA 1992 yili istatistikleri sadece %16 sezeryan da genel anestezi uyguladiklarini , %41 spinal anestezi ve %43 te epidural anestezi yapildigini göstermektedir